Księgarnia Selexyz Dominicanen
Księgarnia Selexyz Dominicanen © Wikipedia

Hotel, klub nocny, a może dom… jak kościoły zmieniają swoje przeznaczenie

9 udostępnień
9
0
0

Społeczeństwa Zachodu się sekularyzują. Kościoły pustoszeją i ich utrzymanie staje się nieopłacalne. Budynki świątyń wystawiane są na sprzedaż. Co może powstać w takim obiekcie? Jakie pomysły nowych adaptacji tych architektonicznych obiektów mają inwestorzy?

Trzy lata temu w Watykanie odbyła się konferencja pod hasłem „Bóg już tutaj nie mieszka”. Nad kwestią dekonsekrowanych kościołów pochylili się delegaci 23 episkopatów z krajów takich jak: Francja, Niemcy, USA, Belgia, Holandia i Szwajcaria, gdzie podobnych obiektów jest najwięcej.

Wymowne przy okazji owej konferencji było stanowisko papieża Franciszka, który powiedział: „Stwierdzenie o tym, że wiele kościołów, które jeszcze kilka lat temu były potrzebne, a dziś już nie są z powodu braku wiernych i duchowieństwa – powinno być przyjmowane w Kościele nie z lękiem, ale jako znak czasu, który zaprasza nas do refleksji i wymaga od nas dostosowania się”.

Zabieramy Was w podróż po spektakularnych przemianach kościołów.

Księgarnia Selexyz Dominicanen

Kościół Dominikanów w Maastricht / Holandia

W 2008 roku brytyjski magazyn „The Guardian” okrzyknął księgarnię Selexyz Dominicanen mianem najpiękniejszej księgarni na świecie. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że księgarnia powstała w dominikańskim, wczesnogotyckim kościele, zbudowanym siedem wieków wcześniej. Co ciekawe, zanim ten stał się księgarnią, został przekształcony w parking dla rowerów. Potem za jego przebudowę zabrali się architekci z pracowni Merkx+Girod i tak powstało zapierające dech w piersiach miejsce dla książek.

W budynku połączono nowoczesny sklep z historyczną architekturą. W ultrawysokich wnętrzach znalazła się trzykondygnacyjna, stalowa konstrukcja przypominająca regał, która z najwyższego poziomu zapewnia niezwykłe widoki. A w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się ołtarz, utworzono kawiarnię Coffelovers, której centrum stanowi sporych rozmiarów stół w kształcie krzyża.

Hotel Kruisheren

© oostwegelcollection.nl

Kościół katolicki w Maastricht / Holandia

W XV wieku w holenderskim Maastricht powstał kościół gotycki zwany Kruisheren, wraz z przylegającym do niego klasztorem. Pięć wieków później miejsce przekształcone zostało w spektakularny, pięciogwiazdkowy obiekt hotelarski z designem z najwyższej półki.

Nie sposób nie zwrócić tu uwagi na wyjątkowo odważne połączenie tego, co dawne (średniowieczna fasada), z tym co nowe (spektakularne, designerskie meble). Nie sposób też nie zachwycić się tym, jak doskonała jest to kombinacja.

Każdy z 60 hotelowych pokoi ma własny, indywidualny charakter, nadany mu przez najbardziej znanych projektantów świata, m.in. Philippe Starcka, Le Corbusiera, a także Ingo Maurera. W każdym pomieszczeniu znajdują się dzieła sztuki.

Wisienką na torcie w Kruisheren jest restauracja hotelowa zlokalizowana na antresoli, skąd można z bliska przyjrzeć się dekoracjom ścian i sufitów. W Wine Bar Rouge & Blanc z kolei serwowane jest wino z kolekcji wystawionej w przeszklonej piwnicy z winami.

Co ważne, aktualnie obiekt pełni funkcję hotelu. Jednak został zaprojektowany tak, aby w przyszłości można było ponownie przekształcić go w kościół.

Skatepark Kaos Temple

© inkandmovement.com

Kościół św. Barbary w Llanera / Hiszpania

Nieco ponad 100 lat temu hiszpański artysta Manuel del Busto y Delgado zaprojektował kościół św. Barbary w miejscowości Llanera. Przez ostatnie lata imponujący budynek stał opuszczony i tak naprawdę rozpadał się przez zaniedbania. Wszystko do momentu, kiedy podjęta została decyzja o „przerobieniu” go przez grupę osób związaną z kolektywem zwanym Church Brigade. Kolektyw za pomocą funduszy zebranych online, a także ze wsparciem firmy Red Bull uratował kościół i zamienił go w publiczny skate park, zwany Kaos Temple (o przejęcie świątyni kolektyw starał się aż pięć lat).

Tym samym z kościoła usunięte zostały ławki, drewniany ołtarz, a także rzeźby i obrazy sakralne. Następnie na ścianach świątyni znalazły się multikolorowe murale, przedstawiające figury geometryczne autorstwa pochodzącego z Madrytu Okudy San Miguela – artysty, który w swojej pracy inspiruje się Hieronimem Boschem i Takashim Murakamim, a także surrealizmem i sztuką Meksyku oraz Afryki.

Najpierw trzeba nacieszyć oko wibrującymi kolorem muralami. Potem warto wzrok zatrzymać na dłużej przy sporych rozmiarów drewnianej rampie, mieszczącej się w centralnej części budynku.

Mieszkanie

© archdaily.com

Kościół św. Jakuba w Utrechcie / Holandia

W holenderskim mieście zamieszkanym przez nieco ponad milion ludzi znajduje się niewielki kościół św. Jakuba. Funkcję kościoła pełnił do 1991 roku. Po tym czasie stał się opuszczonym obiektem, w którym później próbowano stworzyć salon sprzedaży starych mebli, a następnie miejsce koncertowe. W końcu architekci z pracowni ZECC Architects przekształcili go w… mieszkanie.

Dołożyli wszelkich starań, aby budynkowi przywrócić jego oryginalny charakter. Zadbali o to, by naturalne światło docierało do wszystkich pomieszczeń i rozświetlało je – w tym celu w sklepieniu pojawiły się też nowe okna.

We wnętrzach architekci postawili na biały kolor – wypełnili nim całą przestrzeń, nadając pomieszczeniom jasności, lekkości i czystości. Zachowali też większość elementów dawnego kościoła – drewniane podłogi, stare drzwi i witraże w oknach, tym samym ograniczając swoją ingerencję do minimum.

Efekt robi wrażenie.

Centrum Sztuki Współczesnej

© Flickr/ArcheoNet Vlaanderen

Kaplica Brygidek w Brukseli / Belgia

W XVII wieku w Brukseli wybudowana została przepiękna barokowa świątynia – Kaplica Brygidek (nazwa pochodzi od imienia św. Brygidy ze Szwecji, założycielki zakonu brygidek). Zaledwie 100 lat po jej powstaniu kaplica została zamknięta na rozkaz Józefa II Habsburga, wielkiego reformatora Austrii.

W późniejszych latach obiekt zmieniał swoje przeznaczenie. Był księgarnią, apteką wojskową, fabryką broni, salą do tańca, sortownią listów, a nawet rzeźnią czy schroniskiem dla ubogich.

14 lat temu w belgijskiej świątyni znalazło się Centrum Sztuki Współczesnej, w którym spotykają się różne obszary sztuki: taniec, teatr, muzyka i sztuki plastyczne.

Jest tutaj zarówno sala widowiskowa mieszcząca sto osób, jak i pokoje przesłuchań, restauracja, przestrzeń biurowa, a także pomieszczenia techniczne. Wszystko to niezwykle funkcjonalne i nowoczesne, ze smakiem połączone z historią i dostojnością kaplicy.

Muzeum Architektury

© ma.wroc.pl

Kościół i klasztor Bernardynów we Wrocławiu

Kościół i klasztor Bernardynów to jeden z najcenniejszych zabytków Wrocławia, w dodatku o wyjątkowo burzliwej historii. Zaledwie pięć lat po zakończeniu budowy, trwającej od połowy XV wieku, bernardyni zostali zmuszeni do opuszczenia miasta. Budynki klasztorne stały się wówczas szpitalem miejskim, a kościół przekazano ewangelikom. Tak było aż do końca II wojny światowej, kiedy budowlę zbombardowano, a potem niemal przez dwie dekady (lata 50. i 70. XX wieku) odbudowywano z zamiarem stworzenia w niej muzeum. Tak też się stało. Zwiedzając muzeum można podziwiać w nim gotyckie sklepienia i detale skomponowane ze współczesnymi elementami, takimi jak antresole.

Nocny klub The Church

© coclubs.com

Kościół biskupi w Denver / USA

W Denver, mieście zamieszkanym przez ponad 700 tysięcy ludzi, w tzw. Złotym Trójkącie, znajduje się obiekt sakralny, który powstał w XIX wieku jako kościół, a który od 1996 roku jest jednym z najbardziej popularnych klubów w mieście, przyciągającym najlepszych DJ-ów z zagranicy i inne talenty muzyczne.

W The Church wielbiciele imprezowych klimatów mogą bawić się każdego tygodnia, od czwartku do niedzieli. Miejsce zachwyca strzelistą gotycką architekturą i witrażami, ale jest w nim też wiele nowoczesności – m.in. artystycznie zaprojektowane oświetlenie czy systemem nagłośnienia. Wstęp od 18 lat, możliwość zakupu alkoholu: 21+ (z dowodem osobistym).

może Ci się spodobać
jak ogrzewac dom

Jak utrzymać ciepło w domu?

Coraz zimniejsze dni, a jednocześnie rosnące ceny gazu, prądu i ciepła nie napawają optymizmem. Wielu z nas obawia się…

Prezent z drugiej ręki

Kilka lat temu nawet nie wpadlibyśmy na taki pomysł. Ale dziś świąteczny podarunek „z drugiej ręki” może być…
mirabelki

Sezon na mirabelki

Starszym pokoleniom mirabelki kojarzą się ze smakiem kompotu. Dla dzieciaków dorastających w Polsce w latach 70. i 80.…