kadr z filmu “Siostrzeństwo”, reż. Irene Lusztig

HERstorie za darmo w Ninatece

8 udostępnień
8
0
0

Jeśli lubisz wartościowe kino i interesujesz się sprawami kobiet, przez kilka najbliższych dni masz szansę zobaczyć osiem filmów dokumentalnych, traktujących o kobietach i przez kobiety zrealizowanych.

Od 4 do 8 marca Festiwal HER Docs i Ninateka zapraszają na bezpłatne projekcje online filmów, których twórczyniami są zarówno znane reżyserki, jak i obiecujące debiutantki.

Czym jest obecnie feminizm? Kobiety nie muszą dziś walczyć o prawo do głosowania, ale w świecie urządzonym przez mężczyzn często napotykają szklany sufit i muszą dawać z siebie więcej, by zapewnić sobie dobre życie oraz… zadbać o lepszą przyszłość dzieci. Czy kobiety są solidarne ze sobą? A może „siostrzeństwo” to jedynie hasło dla elit? W poszczególnych krajach i kulturach rola kobiet i przyznawane kobietom prawa wyglądają różnie, niemniej nigdzie nie jest tak, że czegoś w tej mierze nie można by jeszcze poprawić.

Podczas Festiwalu HER Docs osiem kobiet opowie historie, w których podmiotem jest kobieta – jej życie, wybory, marzenia, działania na rzecz lepszej przyszłości.

Wśród długometrażowych produkcji znalazła się „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania” Stéfanne Prijat, za którą autorka została nagrodzona podczas Bristol Independent Film Festival, Human Rights International Festival czy European Cinematography Awards. Kanwę dokumentu stanowi produkcja odzieży, ale na tym tle budowana jest opowieść skłaniająca do zastanowienia się zarówno nad wyborami konsumenckimi, jak i losem ludzi, szczególnie kobiet i dzieci, które uczestniczą w procesie produkcyjnym ubrań.

Jest też obraz o brytyjskiej piosenkarce Katy Nash, sportretowanej przez Amy Goldstein – intymny portret kobiety, która stara się pogodzić bycie niezależną artystką i bizneswoman, pokazując innym kobietom, że mogą żyć i tworzyć na własnych warunkach.

A także „Siostrzeństwo” Irene Lusztig traktujące o współczesnym rozumieniu feminizmu i kobiecej niezależności oraz terapeutyczne „ON ONA JA”, Carlotty Kittel, studium rozpadu związku dwojga ludzi.

Kolejne cztery produkcje to filmy krótkometrażowe.

„I’ll Call You When I Get There” Małgorzaty Goliszewskiej, opowiadający o relacji córki z matką i mechanizmach wytwarzania permanentnego strachu.

„The Vibrant Village” Weroniki Jurkiewicz – o pewnej węgierskiej wiosce, w której większość kobiet pracuje w fabryce wibratorów, zaś mężczyźni przesiadują w smętnym barze sportowym.

„Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej to ręcznie rysowana animacja, ilustrująca doświadczenie funkcjonowania w przestrzeni miejskiej seksualizujących obrazów kobiecego ciała oraz słownej i fizycznej przemocy.

A także „Zorganizować (nie)możliwe”, Carmy Gomili i Toniny Matamalas, pokazujący walkę hiszpańskiego związku pokojówek hotelowych o poprawę warunków pracy i nadanie mocy sprawczej kobietom znajdującym się w potrzasku niepewnego rynku.

Festiwal „HERstorie na Dzień Kobiet” decyzją Piotra Glińskiego został odwołany. Odwołano także ze stanowiska Dariusza Wieromiejczyka,  dotychczasowego szefa Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Resortowi nie spodobał się bowiem dobór filmów na ww. festiwal. Zastrzeżenia dotyczyły zwłaszcza dokumentów „The Vibrant Village” Weroniki Jurkiewicz i „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej. Niemniej wszystkie filmy i tak można zobaczyć w sieci. Do 12 marca będą one dostępne za darmo na stronie festiwalu Pięciu Smaków”.

może Ci się spodobać
Spirited Away

Czy anime jest dla dorosłych?

Myślicie, że anime jest tylko dla dzieci? Błąd. Anime to najpopularniejszy i najchętniej oglądany gatunek filmowy na świecie.…
seriale na lato

Najlepsze seriale na upał

Ponoć upał nie sprzyja intelektualnym uniesieniom, niemniej nie znaczy to, że w upale pozostaje nam oglądanie wyłącznie odmóżdżających…