życie jest zbyt krótkie
© Obrazki do Myślenia

Życie jest zbyt krótkie, aby nie słuchać głosu serca…

Często z rozpoczęciem nowego roku postanawiamy o zmianach w swoim życiu. Warto zadbać o to, żeby nie były one spowodowane modą czy namową koleżanek, tylko naszymi pragnieniami. Jak sprawdzić, co będzie dla nas dobre?
16 udostępnień
16
0
0

Dzień przed sylwestrem odebrałam telefon.

– Dzień dobry, pani psycholog. Czy może pani opowiedzieć słuchaczom naszej stacji, jak robić noworoczne postanowienia? – usłyszałam pytanie.

– Mogę – odpowiedziałam, uśmiechając się do siebie. To „dyżurny” temat i mam do niego gotowe odpowiedzi – pomyślałam.

– Otóż, jeśli chodzi o noworoczne postanowienia, to zachęcam, aby ich nie robić…

–Ale jak to?! – wykrzyknęła zaskoczona dziennikarka. – Przecież nowy rok to nowy początek. Coś trzeba sobie postanowić, żeby tych kolejnych 12 miesięcy dobrze przeżyć.

– To kusząca wizja. Ja zachęcam do tego, aby zamiast planowania, słuchać głosu swojego serca…

Posłuchamy, co mówi Twoje?

Życie pędzi. Masz pewnie na głowie wiele spraw. Funkcjonujesz w wielu tożsamościach. Jesteś rodzicem, pracownikiem, szefem, kierowcą, dzieckiem swoich rodziców, małżonkiem, partnerką, artystą, poszukiwaczem przygód… Czy wiesz, czego szukasz w tych wszystkich życiowych rolach? Po co to robisz? Jaki jest Twój kluczowy cel? Czego potrzebujesz, aby wieść szczęśliwe życie? O tym szepce do Ciebie Twoje serce. W swoim codziennym puk-puk nadaje do Ciebie wiadomość.

Tej autorki: Życie jest zbyt krótkie, aby się dopasowywać

Oto 7/8 kroków do znalezienia siebie w sobie.
  1. Co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze? Gdyby jutro był ostatni dzień Twojego życia, jak byś go spędził/spędziła? Co z tego planu możesz zrealizować?
  2. W co wierzysz? Co jest fundamentem Twojej moralności. Skąd wiesz, co jest dobre, a co złe. Czy masz odwagę działać zgodnie z wyznawaną hierarchią wartości, mówić o swoich poglądach?
  3. Co dodaje Ci sił w momentach kryzysowych? Medytacja, oddychanie, modlitwa, czytanie książek, rozmowa z przyjacielem, samotność, drapanie kota za uchem, spacer, kąpiel w pianie, gapienie się w płomień świecy, bieganie? Czy wiedząc, że to Ci pomaga – korzystasz z tej metody, gdy doświadczasz trudnych momentów w życiu?
  4. Kto jest dla Ciebie wzorem? Mentorem? Inspiracją? Jak ten ktoś albo myśl o nim / o niej Cię wzmacnia?
  5. Za czym tęsknisz? Na co najtrudniej jest Ci znaleźć czas? Co odkładasz na wieczne „jutro”? Co chcesz, potrzebujesz zacząć robić od dziś. (Nie od jutra!)
  6. Czego masz wokół siebie za dużo? Co Ci nie służy? Zrób remanent w relacjach z ludźmi, aktywności fizycznej, odżywianiu, doznaniach, jakie sobie fundujesz (media społecznościowe, filmy, śledzenie wiadomości w sieci). Z czego chcesz zrezygnować?
  7. Kiedy ostatni raz robiłaś/robiłeś podstawowe badania – morfologia, glukoza, cholesterol? Co o Twoim sercu i jego kumplach w Twoim ciele mówią lekarze? Jak się mają Twoje wątroba, jelita, skóra, oczy, mózg? Jak dbasz o swoje ciało? Czy pamiętasz o tym, że Twój organizm to Ty?
  8. Jakie są Twoje pragnienia? Te osobiste i te dotyczące świata? Co dobrego dla siebie, dla ludzi i dla Ziemi chcesz i możesz zrobić w 2021 roku? Jaką wiadomość nadaje do Ciebie Twoje serce?
może Ci się spodobać

Nurt poznawczo-behawioralny | Przegląd

Terapia polega na psychoedukacji, czyli zastępowaniu dysfunkcyjnych, nawykowych reakcji w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, korzystnymi wzorami myślenia i…
placebo nocebo

Nocebo – efekt, który musisz poznać

Umysł ma wpływ na nasze życie. Istnieje efekt placebo – pozytywnie nastawiony chory zdrowieje, mimo że kuracja nie powinna dać efektów. W tym tekście opisujemy efekt nocebo