parentyfikacja
© Adobe Stock

Gdy dorosłość przychodzi zbyt wcześnie

1 udostępnień
1
0
0

Dzieciństwo kojarzy nam się z czasem zabawy i beztroski, a rodzice z oparciem i autorytetem. Nie wszyscy jednak mają z dzieciństwem takie skojarzenia. Bywa, że aby przetrwać, dziecko musi wziąć na siebie rolę rodzica. Czasem jest nią wręcz obarczane.

Aneta pamięta z dzieciństwa sceny, które wówczas wydawały się jej czymś normalnym. Dopiero jako dorosła, rozmawiając z młodszym bratem, zdała sobie sprawę, że normalne nie były. Na przykład wtedy, gdy pewnego razu byli w domu we trójkę ze swoją mamą i na podwórze wtoczył się pijany mężczyzna. Zasiadł przy ogrodowym stoliku, wyciągnął zza pazuchy butelkę wódki i krzykiem zaczął żądać szklanki. Wygrażał pięścią w kierunku okna, przez które rodzeństwo z matką obserwowało to najście.

– Mama, zamiast wezwać policję, zaalarmować sąsiadów albo wyjść i wyrzucić tego pijaka za płot, po prostu powiedziała, żebym poszła z Markiem i dała temu człowiekowi szklankę, bo inaczej się od nas nie odczepi – wspomina. – Wtedy wszystko wydało mi się oczywiste. Czułam, że mama jest zdenerwowana i boi się tego włóczęgi. A moje zadanie to wziąć Marka do pomocy i dzielnie przegonić pijaka. Miałam wtedy siedem lat, brat cztery. Nie mogę uwierzyć, jak moja matka mogła wysłać zupełnie małe dzieci, żeby broniły jej przed pijanym agresorem! A jednak to zrobiła. Na szczęście facet sam zrezygnował i poszedł sobie z naszego podwórka – opowiada.

Tamto zachowanie matki jest dla niej symbolem odwrócenia właściwej i zdrowej sytuacji, w której to rodzice chronią i opiekują się dziećmi.

Aneta do niedawna potrafiła znaleźć wiele wymówek, aby wytłumaczyć zachowanie swoich rodziców. Dziś już nie potrafi. I nie chce.

– Kiedyś z łatwością przychodziło im manipulowanie mną – mówi. – Mój obraz rodziców był taki: biedni, mało obrotni ludzie, którym w życiu średnio się powiodło, bo nie umieli kombinować i oszukiwać na każdym kroku. Samotni, bo nikt spośród ich znajomych nie umiał docenić ich dobroci i uczciwości. Na samą myśl o nich robiło mi się łzawo i ciepło na sercu. Teraz widzę to wszystko inaczej. Wiem, że radzili sobie nieźle, a ich wizerunek biedaczyn był przeznaczony dla mnie i dla brata.

W późniejszych latach nieraz okazywało się, że jej rodzice nie dopuścili do świadomości, iż córka może pełnić inne życiowe role niż zajmowanie się nimi.

– Zdałam maturę w miejscowym liceum. Wtedy ojciec zapowiedział, że pójdę się uczyć do studium w pobliskim większym mieście. Zaprotestowałam, chciałam jechać na studia do Warszawy, albo do Gdańska. Marzyłam o wyrwaniu się z domu. Ojciec na to, że on by się na moim miejscu bał. To duże miasta, dziewczynę może tam spotkać krzywda. I nie jestem taka znowu zdolna, żebym sobie dała radę na uczelni. W dodatku co oni beze mnie poczną? To podziałało. Wylądowałam w studium, do którego dojeżdżałam, mieszkając u rodziców – opowiada kobieta.

Poza nauką poniżej jej ambicji i marzeń, rodzice oczekiwali od niej jedynie zaangażowania w domowe życie. Miała nadal mieszkać z nimi, pomagać w kuchni, w niedzielę jeździć na niedalekie wycieczki i oglądać wspólnie wieczorne seriale.

– Z tymi serialami to też jest dobry przykład – wspomina Aneta. – W podstawówce miałam wiecznie nieodrobione lekcje. Kiedy tylko zasiadłam do nauki, zaraz tata wsuwał głowę do pokoju, pytając, co robię. Przecież oni oglądają film, a ja co, nie zamierzam dołączyć? Posłusznie szłam dotrzymywać im towarzystwa, a nazajutrz odpisywałam zadania domowe na kolanie w szkolnej toalecie.

Choć nikt w domu nigdy nie wypowiedział tego na głos, Marek miał pozwolenie na więcej luzu. Dlatego mniej problematyczne było dla niego opuszczenie rodziców i wyjazd na studia, założenie rodziny.

– Ale i tak, kiedy ze swoją żoną zjawia się w domu, rodzice rozmawiają z nimi tylko o sobie i o swoich zajęciach. Życie Marka i Marty nie ma dla nich żadnego znaczenia. Mówią: „kiedy was nie było, zdarzyło się to, czy tamto”. Nie zapytają ich choćby o zdrowie czy pracę – z goryczą stwierdza Aneta.

Potrafi tylko matkować

Aneta zdobyła się na rozbrat z rodzicami, kiedy zdała sobie sprawę, że nie jest w stanie nawiązać satysfakcjonującej relacji z mężczyzną. Nie wie, jak rozpoznać, czy ktoś jest nią poważnie zainteresowany, czy też tylko pozoruje chęć zacieśnienia więzi. Próby zdobycia jej względów odbiera jako zagrożenie i jest tym przytłoczona. Naturalna dla Anety sytuacja to taka, w której to ona zdobywa i opiekuje się słabszym od siebie partnerem. Rodzice pilnowali, żeby wokół nastoletniej córki nie kręcili się żadni koledzy czy adoratorzy. Jej kilka związków zakończyło się fiaskiem, mężczyźni albo mieli dość jej matkowania, albo chętnie z niego korzystali, jednocześnie traktując ją właśnie tak jak matkę – cierpliwą, bezinteresowną i wybaczającą największą nielojalność.

Warto przeczytać: Życie jest zbyt krótkie, aby się wikłać…

Nie tylko nieudane życie uczuciowe skłoniło Anetę do rewolucyjnej zmiany. Zaczęło się od tego, że zauważyła, jak brat na próżno zabiega o szczere, głębokie zainteresowanie rodziców. Skupiona raczej na dobrym samopoczuciu innych niż swoim, nie dopuszczała do siebie faktu, że tak samo „użytkowo” rodzice traktują ją samą. Uświadomienie sobie tego skłoniło ją do wyprowadzki i znalezienia dobrego terapeuty. Dobry to w jej przypadku taki, który stanowczo i asertywnie blokuje jej próby wzięcia całkowitej odpowiedzialności za proces terapii, jego humor, a nawet za jego życie prywatne.

Obecnie zachęcana przez specjalistę Aneta po raz pierwszy w życiu stara się skupiać całkowicie na sobie. Nie jest to łatwe.

– Rodzice są emerytami i bardzo się nudzą. Dostaję od nich wiadomości: „Znajdź nam jakieś zadanie, nie wiemy, co zrobić z czasem”. Albo: „Musisz przyjść, kupiliśmy ci ten plecak, o którym marzyłaś”. O takim plecaku rzeczywiście marzyłam. Kiedy byłam nastolatką – wzdycha Aneta.

Zaczepki starszych państwa odbiera jako dziecinne próby zwrócenia na siebie uwagi i odzyskania zainteresowania ze strony dorosłej latorośli. Jednocześnie rozmowa o jej dzieciństwie i uczuciach, poprowadzona wprost, jest na tym etapie niemożliwa. Rodzice zbywają Anetę, albo posądzają ją o wybujałą wyobraźnię, o brak szacunku wobec nich, a nawet okrucieństwo.

Zaopiekuj się mną

Sytuację, w jakiej znajdowała się Aneta, nazywa się parentyfikacją (od angielskiego „parents” – rodzice). Pod tym terminem kryje się zamiana ról w rodzinnym systemie. Polega ona na tym, że opieki i odpowiedzialności za siebie rodzice oczekują od swoich dzieci, często małych, kilkuletnich. Psycholog i psychoterapeutka Katarzyna Schier dzieli to zjawisko w zależności od tego, jak przebiega i jakie niesie skutki.

Instrumentalna parentyfikacja zachodzi wtedy, gdy dziecko oficjalnie sprawuje opiekę nad dorosłym – obłożnie lub psychicznie chorym, alkoholikiem. Jednocześnie tłumi własne potrzeby, składając je w ofierze z miłości i współczucia dla bliskich, ale także z chęci przynależności i przetrwania mimo wszystko. Otoczenie może zauważyć, że przedwcześnie dorosłe dziecko robi zakupy, dba o płacenie rachunków, oddaje długi, pielęgnuje rodzicieli. Wysiłek dziecka ma szansę zostać dostrzeżony przez innych dorosłych. A jak pisze Schier, bezstronny świadek, który widzi tę pracę ponad siły i w rozmowie z dzieckiem potwierdzi, że jest ona niezmiernie trudna, jest w stanie zmniejszyć psychologiczny wpływ parentyfikacji na małego człowieka.

Parentyfikacja może także dotyczyć samej sfery emocjonalnej. Wtedy z zewnątrz rodzina sprawia wrażenie modelowej. To rodzice zarabiają, wysyłają dzieci do szkoły, dbają o gospodarstwo domowe. Jednak za zamkniętymi drzwiami domu dorosły wybiera sobie dziecko za partnera, zwierzając mu się i żądając porad, oczekując pocieszenia i stałej gotowości potomka do tego, że będzie przejmował na siebie ciężar rodzicielskich zmartwień. Bywa, że partnerzy skonfliktowani lub połączeni nie dość silną więzią, dzielą dzieci pomiędzy siebie. Każde z nich szuka wsparcia emocjonalnego w swoim małym popleczniku, wycofując się z prawdziwej emocjonalnej relacji ze współmałżonkiem. W takich sytuacjach dziecko ma niewielkie szanse na pomoc ze strony otoczenia, które nie dostrzega jego dramatu. Ukryta parentyfikacja niesie ze sobą jeszcze większe psychiczne koszty.

Dorosły, który nigdy nie dorósł

Niezależnie od rodzaju parentyfikacji, wpływa ona na dorosłe życie objętych nią dzieci. Brak rozeznania we własnych potrzebach i stawianie ich niżej od potrzeb innych osób; wchodzenie w związki z osobami, przypominającymi rodzica, nastawionego roszczeniowo i preferującego branie ponad dawanie; chaos w relacjach i nadmierne poświęcanie się z nadzieją na to, że otoczenie dostrzeże te starania i zrewanżuje się zainteresowaniem – takie skutki pociąga za sobą wymuszona przedwcześnie dorosłość dzieci.

Przyczynami zamiany ról w rodzinnym systemie mogą być nieprzepracowane traumy z przeszłości. Rodzic sam dorastał, porzucony emocjonalnie przez swoich rodziców. Kiedy doczekał się swojego potomstwa, jego dziecięce potrzeby nagle wracają i dają o sobie znać z dużym nasileniem. W nieuświadomiony sposób oczekuje wówczas, że zaspokoi je dziecko.

Machina parentyfikacji rusza i przenosi się na kolejne pokolenie. Tak jak u Anety i w mniejszym stopniu u jej brata Marka. W niepisanym rodzinnym kodeksie oboje zostali wyznaczeni do obrony, opieki i stałego dotrzymywania towarzystwa rodzicom, niezadowolonym z życia i uważającym się za poszkodowanych przez niesprawiedliwe otoczenie. Aspiracje dzieci, chęć rozwoju, uzyskania przez nie autonomii i nawiązania nowych, własnych relacji uczuciowych, były tłumione i lekceważone.

Błędne koło można zatrzymać

Katarzyna Schier pisze, że terapeutyczne ozdrowienie dzieci, które obarczono rolą opiekunów, jest możliwe. Choć z trudem rozpoznają swoje potrzeby i nie potrafią odseparować się od rodziców, mogą ostatecznie odnaleźć drogę do autonomii i uleczyć zaburzenia psychosomatyczne, które często je trapią. Zmiana jest możliwa, a nawet konieczna. Kiedy bowiem dorosłe dzieci same zdecydują się na potomstwo mogą, popełniając te same błędy, pchnąć machinę parentyfikacji do dalszej pracy.

Psychoterapia i zaopiekowanie się swoim zaniedbanym wewnętrznym dzieckiem jest w stanie zatrzymać niszczący wpływ parentyfikacji. Ponieważ zaś „do tanga trzeba dwojga”, a relacje międzyludzkie zależą od postawy wszystkich stron, bywa, że zmiana dziecka wpływa rozwojowo także na rodziców.

Warto przeczytać: Spotkanie z wewnętrznym dzieckiem

może Ci się spodobać
stawianie granic

Dlaczego warto stawiać granice?

W praktyce granice określają, gdzie zaczynam i kończę się „ja”. Są warunkiem wyznaczenia naszego miejsca w otaczającym świecie.…

(Nie) bądź grzeczna!

Prezentację TED TALK z jej udziałem odtworzono ponad 5,5 miliona razy. Gdy była na fali, kibicowano jej. Gdy…
zmiana myślenia

Kreatywny sposób na zmianę myślenia

Dorosły człowiek uczy się przez powtarzanie. Nauka języka obcego, prowadzenie samochodu czy zmiana myślenia – niezależnie od tego,…