Gdańsk – miasto niebanalne

27 udostępnień
27
0
0

Sztuka

Dla miłośników sztuki ulicznej niemała gratka czeka w innej dzielnicy Gdańska – na Zaspie. Znajduje się tam Galeria Malarstwa Monumentalnego, oferująca ponad 60 murali na co drugim (!) budynku wielkoformatowym osiedla mieszkalnego.

Prace pojawiły się tu w latach 90. na cześć wydarzeń ważnych nie tylko dla Gdańska, ale i dla całego kraju. W 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska powstało 11 dzieł. Kolejne pojawiły się po 2009 roku. Kilka z nich nawiązuje do miejsca, ale większość to abstrakcyjne wariacje artystów z całego świata.

Jedną z wizytówek Zaspy jest pikselowy portret Lecha Wałęsy, autorstwa Piotra Szwabe, wykonany na ścianie bloku przy ul. Pilotów 17d, w którym w latach 80. mieszkał przywódca Solidarności. Pod adresem tym 14 listopada 1982 roku zebrał się kilkunastotysięczny tłum, by przywitać przyszłego prezydenta Polski po powrocie z internowania.

Inny mural, autorstwa Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla, nawiązuje z kolei do lotniczej historii terenu (do lat 70. funkcjonowało tu lotnisko), na którym powstała dzielnica Zaspa. Przedstawiony na muralu polski bombowiec to PZL 37 Łoś, pod wieloma względami przełomowa konstrukcja inż. Jerzego Dąbrowskiego. Niżej na muralu widnieje wizerunek kobiety pilota, inspirowany postacią Tamary Łempickiej, polskiej malarki modernistycznej. Murale przedstawiają m.in. rozpikselowaną scenę z filmu Przeminęło z wiatrem (choć niektórzy widzą w tym postać Lenina), wielkie roboty czy głowy z kostki Rubika. Wszystkie murale i informacje typu jak bezpłatnie umówić się z lokalnymi przewodnikami na zwiedzanie tego miejsca można znaleźć: https://muralegdanskzaspa.pl/mapa/.

Ale to jeszcze nie koniec, bo dla wymagającego odbiorcy, konesera sztuki, Instytut Kultury Miejskiej przygotował niebanalną trasę nazwaną „Sekrety”. Sekrety to starannie poukrywane w przestrzeni miejskiej dzieła sztuki (instalacje) artystów znanych – jak Julita Wójcik czy Marta Frej, ale też absolwentów ASP. Zwiedzający mają szansę natknąć się na poukrywane w podwórkach ceramiczne formy, interwencje na fasadach budynków, klatkach schodowych czy malarstwo na billboardach. Więcej informacji o tej trasie znajduje się tutaj.

Od niedawna Gdańsk ma też niemałą gratkę dla miłośników tradycyjnego malarstwa – po 80 latach na nowo można podziwiać ogromny fresk „Niebo polskie”, który był symbolem polskości w Gdańsku lat 30. XX wieku. Oryginał, namalowany na suficie w budynku dawnego Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej, został zniszczony przez Niemców tuż po wybuchu II wojny światowej. Odtworzenie zniszczonego fresku zlecił Urząd Marszałkowski (który ma tu obecnie siedzibę) z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Autorami oryginalnego, pełnego symboli odnoszących się do historii Polski malowidła byli artyści Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Dzieło powstało z inicjatywy Polonii gdańskiej. Fresk znajduje się w sali konferencyjnej na parterze budynku, który jest otwarty dla publiczności, jednak warto dowiedzieć się wcześniej, czy sala jest udostępniona dla zwiedzających.

reklama
reklama
może Ci się spodobać

Japonia – marketingowa ściema

Jak się tworzy tajemniczość? Na pewno czytając poradniki o Japonii dowiemy się, jak ten egzotyczny kraj wyobrażają sobie…

Wolimierz – dobra wspólnota

Jak z upadającej wsi stworzyć miejsce przyciągające kreatywne, wolne dusze? Jak w pozbawioną życia wioskę tchnąć energię i…
wilamowice

Wilamowski – zapomniany język

Walka trwa Aktualnie główną przeszkodą w pielęgnowaniu wilamowskiej tradycji językowej jest brak kadry lektorów. Takich bowiem pasjonatów jak…