Gdańsk – miasto niebanalne

27 udostępnień
27
0
0

Stocznia Gdańska

Kierując się trasą ze starej stoczni, uprzednio pobrawszy mapkę można odbyć herstoryczny spacer śladami kobiet w Stoczni grupy Metropolitanka. Na trasie tej dowiemy się m.in. na czym polegała praca suwnicowej, jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach, czy bycie robotnicą było powodem do dumy, a także jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu.

© Adobe Stock

Stocznię Gdańską można też zwiedzać z przewodnikiem, indywidualnie przy użyciu audioprzewodnika, a także poznać historię tego miejsca ze słuchowiskami i książką – materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org.

Osoby zainteresowane herstorią powinny też wybrać się na wycieczkę Pomorską Koleją Miejską na stację Strzyża, gdzie w 2019 roku uroczyście odsłonięto mural na cześć „Kobiet wolności”. Mural zajmuje aż cztery filary i upamiętnia kilkadziesiąt kobiet zaangażowanych w walkę z PRL-em. Za projekt i wykonanie odpowiadają artystki z RedSheels, które wcześniej stworzyły m.in. słynny mural Kory na Nowym Świecie w Warszawie. W Gdańsku po obu stronach przyczółka umieszczono tytuł muralu „Kobiety wolności”pisany czcionką „solidarycą”. Napis zaprojektował Jerzy Janiszewski – autor logo Solidarności.

Na muralu widzimy m.in. Annę Walentynowicz – współzałożycielkę i działaczkę Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielkę NSZZ „Solidarność”. 8 sierpnia 1980 roku pani Anna, będąc pięć miesięcy przed przejściem na emeryturę, została zwolniona ze stoczni. Przywrócenie Walentynowicz do pracy było jednym z postulatów strajku, który wybuchł 14 sierpnia. Zainteresowani tą postacią mogą obejrzeć jej pomnik, odsłonięty w 2010 roku przy skwerze jej imienia w Gdańsku-Wrzeszczu.

Jedną z żyjących kobiet uwiecznionych na muralu jest Henryka Krzywonos-Strycharska – sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, motornicza, która 15 sierpnia 1980 roku w pobliżu Opery Bałtyckiej zatrzymała tramwaj, co stało się sygnałem do strajku gdańskiej komunikacji miejskiej. Aczkolwiek dziś pani Henryka bardziej znana jest jako zastępcza matka kilku pokoleń wychowanków i posłanka na Sejm.

Może zainteresuje Cię: Nowohucka kobieta – perła i petarda

Kończąc wycieczkę koło Stoczni, warto też wybrać się na fort Góry Gradowej. To wzniesienie położone 46 m n.p.m., z którego rozciąga się widok na piękną panoramę Starego i Głównego Miastaze stocznią obok. Tak naprawdę tylko stamtąd można zobaczyć jak historyczny Gdańsk łączy się ze swoim industrialnym żywicielem. Na Bastionie Jerozolimskim znajduje się Krzyż Milenijny z 2000 roku. A Gradowa Góra, zwana też Grodziskiem, była kluczowym elementem obrony południowo-zachodnich granic Gdańska.

Dobrze jest obejść cały teren dawnego fortu (około 21 ha), który wiele lat temu przeobrażono w gdańskie centrum nauki Hevelianum.

reklama
reklama
może Ci się spodobać

Sztuka zaangażowana

Pomysłodawcy Art Moves Festival chcą prezentować szerokiej publiczności sztukę poruszającą problemy współczesnego świata. Wykorzystują do tego billboardy, citylighty i ekrany LED.

Pomagając innym pomagasz sobie

„To stało się zupełnie przypadkiem. Teraz jest naszym życiem”, „Nie mogłam nic nie zrobić” – mówią ludzie, na…