festiwal opowiadania
PIĘKNY JEST ROBOT. OPOWIEŚCI Z KRAINY KWANTÓW, fot. Agnieszka Cytacka, festiwalopowiadania.pl

Festiwal opowiadaczy: Znaczenie opowieści i rola mitu w XXI wieku

78 udostępnień
78
0
0

Od 17 do 21 listopada w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. W tym roku motywem przewodnim festiwalu będą mity i ich współczesna interpretacja.

Organizowany po raz 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie to okazja do spotkań z opowiadaczami z Polski i innych krajów świata, m.in. Kanady, Irlandii, Francji, Gwadelupy, Holandii czy Szwecji. Organizatorem festiwalu są Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.”, najdłużej działające w Polsce stowarzyszenie zajmujące się praktykowaniem i upowszechnianiem sztuki opowiadania oraz Mazowiecki Instytut Kultury.

Kim jest opowiadacz?

Takie pytanie zadano w projekcie „Historja” w reżyserii Doroty Bator, który będzie można zobaczyć w ramach festiwalu.

Opowiadacze to artyści, którzy najczęściej przywołują na scenie kultury i tradycje wykluczone, zapomniane. Czują, że poprzez swoje opowiadania wyciągają z ukrycia, pokazują światu na nowo coś, co jest nieobecne w zbiorowej pamięci.

Historja, fot. Tobiasz Papuczys, festiwalopowiadania.pl

Choć sztuka opowiadania ma bardzo długą tradycję, jak w każdej dziedzinie i tutaj następowały modyfikacje zarówno źródeł, jak i konwencji oraz sposobu prezentowania dzieła. Współczesny nurt sztuki opowiadania wywodzi się z kontrkultury, sztuki buntu. Manifestuje się to doborem treści oraz formą sceniczną.

Warszawski festiwal opowiadaczy skupia najwybitniejszych współczesnych mistrzów tej sztuki – mających doskonały warsztat sceniczny, prezentujących ciekawy repertuar, takich, którzy mają dorobek i uznanie o skali międzynarodowej. Są to zarówno artyści wywodzący się z teatru, jak i osoby o dużej wrażliwości, które tworzą opowiadania zainspirowane literaturą, muzyką, tańcem lub rdzenną tradycją oralną. W dotychczasowej historii festiwalu wydarzenia przybierały różnorodne formy sceniczne: od teatru rytualnego, przez tradycje meddaha (meddah to forma łącząca sztukę opowiadania z tradycyjnym teatrem), aszyków, manasczi – śpiewaków eposów, po współczesne formy teatru narracyjnego, stand-up, improwizacje, teatr jednego aktora. Było to możliwe, ponieważ goście wywodzą się z różnych kultur, pochodzą z różnych krajów.

Po co nam mity?

W tym roku motywem przewodnim festiwalu będą mity, a przede wszystkim ich współczesna interpretacja. Uczestnicy wydarzenia podejmą refleksję nad tym, po co są mitologie i jakie znaczenie mają dla ludzi żyjących w XXI wieku. Czy poza archaicznym pięknem są jeszcze dla nas żywe, czy dotykają nas osobiście? Jak ważne są dla nas motywy opowieści mitologicznych, funkcjonujące poza macierzystym kontekstem, adaptowane we fragmentach, wykorzystywane i przyswajane przez literaturę i inne formy sztuki?

Współcześni pisarze sięgają po mity i interpretują je na nowo. Podobnie opowiadacze – sięgając do opowieści sprzed setek lat, które opisywały świat i tłumaczyły jego zawiłości, szukają w nich klucza do odpowiedzi na współczesne pytania. Jest to możliwe, ponieważ w opowieściach mitologicznych poruszane były tematy uniwersalne – przemijanie, sens życia, miłość i władza.  Obecnie mamy potrzebę, aby spojrzeć na świat z nowej perspektywy, dlatego potrzeba nowych mitologii, organizujących rzeczywistość społeczną, kulturową, duchową.

Goście ze świata

Polscy opowiadacze postarają się zainteresować publiczność mitologią słowiańską, rekonstruując ją z mało dostępnych fragmentów tejże. O świecie staroruskich bylin opowiedzą Łukasz Szypkowski i Olena Yeremenko.

Edda Poetycka, fot. Jakob Siwek, festiwalopowiadania.pl

W tym roku do Warszawy przyjedzie też m.in. szwedzka pieśniarka i opowiadaczka Kersti Ståbi. Zaprezentuje Eddę poetycką, którą wykonuje z odwołaniem do różnych tradycji śpiewaków eposów – manasczi z Kirgistanu, pansori z Korei i pandvani z Indii. Francine Vidal z Francji odsłoni przed publicznością różne smaki, głosy i języki Odysei, natomiast Arjen Barel z Amsterdamu, wraz z grupą młodych performerów-uchodźców, zaprosi warszawską publiczność do tańca współczesnego z wątkami greckiej mitologii. Z kolei żywiołowa Clare Murphy zdradzi sekrety mitologii irlandzkiej, a Bob Bourdon, reprezentujący rdzenny lud Mikmaków z Kanady, opowie o doświadczeniach swego ludu i odniesie je do kultury współczesnego świata.

Codziennie pomiędzy spektaklami Witek Vargas będzie zapraszał na Latającą Scenę Improwizowanej Opowieści. W ramach festiwalu odbędą się też bezpłatne warsztaty i rozmowy oraz zostaną zaprezentowane filmy, obrazy, poświęcone sztuce opowiadania i szeroko rozumianej mitologii.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania odbędzie się od 17 do 21 listopada w sali widowiskowej Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Koordynatorką programową jest Beata Frankowska, która o roli opowiadaczy we współczesnym świecie tak opowiadała na łamach SiedemÓsmych: Opowiadacz/opowiadaczka – ci, którzy dają głos tym, którym go odebrano

może Ci się spodobać

Z buta do pucybuta

Zakupy na rynku wtórnym, naprawianie i renowacja, a nie wyrzucanie starych rzeczy, to dziś główne trendy w życiu…

Zmiana w Bristolu

Gdy chcesz się rozwijać, musisz wyjść naprzeciw zmianie. Mahatma Gandhi mówił wręcz, że gdy chcesz zmieniać świat, musisz…