© Adobe Stock

Fantazje o gwałcie: kto miewa je częściej, kto wcale

0 udostępnień
0
0
0

Dr Justin J. Lehmiller na łamach „Psychology Today” porusza temat tabu – stwierdza, że fantazje o gwałcie i byciu zmuszanym do seksu są wstydliwe i nie mówimy o tym głośno, ale tak naprawdę to dość powszechny fetysz.

Lehmiller przytacza swoje badania nad mitami seksualnymi, opisane później w książce „Powiedz mi, czego pragniesz. Nauka a seksualne pragnienia”. Okazuje się, że fantazje o byciu zmuszanym do seksualnych zachowań przejawiają częściej osoby oddzielające emocje od cielesności, ale też, co ciekawe: osoby z PTSD (one częściej niż pozostałe miewają fetysze seksualne, zwłaszcza z użyciem akcesoriów), osoby, które doświadczyły wykorzystywania seksualnego (to jeden z najbardziej zaskakujących wniosków – psycholog upatruje tu motywu odzyskania kontroli po wcześniejszych traumatycznych doświadczeniach), osoby o niskim poczuciu własnej wartości i zależnym wzorcu przywiązania, ale również nadpobudliwe, z wybujałą wyobraźnią.

Ogólnie jednak w większości są to fantazje nieszkodliwe i niemające w ogóle związku z tendencją do realnych przemocowych zachowań. Dr Lehmiller badał szeroką grupę osób: w wieku od 18 do 87 lat. Stwierdził, że fantazje te należy odczarować, gdyż w rzeczywistości rzadko kiedy mają głębsze korzenie niż poszukiwanie ekscytacji na nieznanym poziomie czy pragnienie eksperymentowania.

reklama
reklama
może Ci się spodobać

Modowy protest przeciw homofobii

„Zwierciadło” przedstawia szczytny projekt „Historie ukryte w ubraniach”. To wspólna akcja Zalando, Kampanii Przeciw Homofobii (KPH) oraz polskiej…
Neandertalczyk

Naprawdę rdzenni Amerykanie

Czasopismo „Nature” opublikowało artykuł z nowymi badaniami – okazuje się, że człowiek dotarł do Ameryki Północnej aż 15…