Hieroglify, © Adobe Stock

Fabricius – tłumacz starożytnych hieroglifów

0 udostępnień
0
0
0

Fabricius to nowy projekt od Google. Dzięki najpopularniejszej przeglądarce świata nie tylko możemy znaleźć w sieci konkretne zdjęcie, artykuł czy film, bądź przetłumaczyć fragment tekstu na dowolny język. Teraz możemy również poznać tajemnice starożytnych cywilizacji zapisane w hieroglifach.

„Nowe narzędzie od internetowego giganta wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozszyfrowania pisma obrazkowego ze starożytnego Egiptu. Choć tłumacz powstał z myślą o usprawnieniu pracy ekspertów zajmujących się badaniem starożytności, to dostępny jest także dla wszystkich użytkowników sieci” – donosi Focus.

– Do tej pory eksperci zajmujący się odcyfrowywaniem hieroglifów, musieli ręcznie przeglądać książkę po książce, aby znaleźć znaczenie konkretnego znaku i przetłumaczyć całość zapisu. Ten proces został praktycznie niezmieniony od ponad wieku – powiedział mediom Chance Coughenour, program manager w Google Arts & Culture.

Program uczy, jak odczytywać i zapisywać heiroglify, zawiera także mnóstwo historycznych ciekawostek, filmów i prezentacji. Dzięki temu być może jeszcze lepiej poznamy motywacje naszych przodków, użytkowników tego języka. W końcu mówi się, że hieroglify to starożytny odpowiednik dzisiejszych emotikonów…

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać

Wszystko dla wodniaków

Człowiek nie ryba, ale lubi pływać i eksplorować podwodny świat. Oznacza to, że pomysły, jak mu ten kontakt…