sztuczna inteligencja
Sztuczna Inteligencja © Adobe Stock

Etyka – czy da się ją zaprogramować sztucznej inteligencji?

0 udostępnień
0
0
0

Czy możliwa jest etyczna sztuczna inteligencja? Czy sprawiedliwość algorytmiczna jest możliwa? Jak w modelach AI nie powielać naszych uprzedzeń? – zastanawia się Ewa Pluta na blogu Uniwersytetu SWPS.

Pyta o to ekspertkę Agatę Forynciarz, badaczkę z Uniwersytetu Stanforda, która stara się odpowiedzieć na te pytania. I niestety odpowiedź nie jest jasna ani łatwa. Na pewno dziś technologia jeszcze za naszym rozumieniem „etyki” i „moralności” nie nadąża. Próbowano użyć algorytmu do przydzielania mieszkań bezdomnym bądź klasyfikowania zgłoszeń przemocy w USA, ale próby te zakończyły się fiaskiem. Pisze o tym w swojej książce m.in. Virginia Eubanks.

– W dziedzinie human–computer interaction istnieje pogląd, że czasem w sytuacjach subiektywnych i delikatnych najlepszym rozwiązaniem jest powstrzymanie się od tworzenia nowej technologii – twierdzi ekspertka. – Technologia nie rozumie kontekstu na tyle, żeby rozstrzygać tak delikatne kwestie, więc w procesie decyzyjnym nadal powinien uczestniczyć człowiek.

Sztuczna inteligencja pyta: „Czy powinniśmy bać się sztucznej inteligencji?”

A w przyszłości? Badaczka jest raczej sceptyczna: uważa, że algorytmy są świetne przy realizacji określonego celu bądź do uśredniania, lecz mogą zaginąć w tym procesie pojedyncze historie. Niemniej uważa, że świetne byłoby wykorzystywanie AI do analizowania np. decyzji lekarzy wobec pacjentów. W Stanach Zjednoczonych bowiem wciąż obecne są uprzedzenia i pomimo wskazań medycznych bywa, że czarnoskórych pacjentów rzadziej kieruje się na badania.

może Ci się spodobać

Przewidział koronawirusa?

Portal Wróżka przypomina postać Filipa „Filipka” Fediuka, zwanego też „Nostradamusem z Waliszowa”. Przez jednych uznawany za jasnowidza, przez…