sztuczna inteligencja
Sztuczna Inteligencja © Adobe Stock

Etyka – czy da się ją zaprogramować sztucznej inteligencji?

0 udostępnień
0
0
0

Czy możliwa jest etyczna sztuczna inteligencja? Czy sprawiedliwość algorytmiczna jest możliwa? Jak w modelach AI nie powielać naszych uprzedzeń? – zastanawia się Ewa Pluta na blogu Uniwersytetu SWPS.

Pyta o to ekspertkę Agatę Forynciarz, badaczkę z Uniwersytetu Stanforda, która stara się odpowiedzieć na te pytania. I niestety odpowiedź nie jest jasna ani łatwa. Na pewno dziś technologia jeszcze za naszym rozumieniem „etyki” i „moralności” nie nadąża. Próbowano użyć algorytmu do przydzielania mieszkań bezdomnym bądź klasyfikowania zgłoszeń przemocy w USA, ale próby te zakończyły się fiaskiem. Pisze o tym w swojej książce m.in. Virginia Eubanks.

– W dziedzinie human–computer interaction istnieje pogląd, że czasem w sytuacjach subiektywnych i delikatnych najlepszym rozwiązaniem jest powstrzymanie się od tworzenia nowej technologii – twierdzi ekspertka. – Technologia nie rozumie kontekstu na tyle, żeby rozstrzygać tak delikatne kwestie, więc w procesie decyzyjnym nadal powinien uczestniczyć człowiek.

Sztuczna inteligencja pyta: „Czy powinniśmy bać się sztucznej inteligencji?”

A w przyszłości? Badaczka jest raczej sceptyczna: uważa, że algorytmy są świetne przy realizacji określonego celu bądź do uśredniania, lecz mogą zaginąć w tym procesie pojedyncze historie. Niemniej uważa, że świetne byłoby wykorzystywanie AI do analizowania np. decyzji lekarzy wobec pacjentów. W Stanach Zjednoczonych bowiem wciąż obecne są uprzedzenia i pomimo wskazań medycznych bywa, że czarnoskórych pacjentów rzadziej kieruje się na badania.

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać
strefa tempo 30

Ekologia na ulicach Hiszpanii

Jak donosi euractiv.pl, portal z wiadomościami z krajów Unii Europejskiej, w Bilbao w Hiszpanii wprowadzono rewolucyjne ekologiczne rozwiązanie:…