jak ogarniać emocje w pracy

Emocje w pracy. Jak sobie z nimi poradzić?

21 udostępnień
21
0
0

Rozmawiajmy ze sobą w taki sposób, jak byśmy wspierali najlepszego przyjaciela.

A jeśli żal jest tak wielki, że chce nam się płakać?

To pozwólmy sobie na płacz. Spacer może być do tego dobrą okazją. Pamiętajmy, że płacz to również sposób na oczyszczenie psychiczne i również obniża stres. Tłumienie w sobie objawów emocji, zamykanie się w sobie, to droga do różnych problemów zdrowotnych.

Odczuwanie emocji jest czymś naturalnym, ale pojawia się problem przy ich wyrażaniu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy robili to w sposób konstruktywny, nie krzywdząc przy tym siebie i innych.

Emocje to przyszłość świata pracy. Nie ma gotowych scenariuszy dla naszych najtrudniejszych zawodowych interakcji. Kiedy słyszysz o „emocjach w pracy”, możesz pomyśleć o kamieniach milowych w karierze zawodowej: rozmowach kwalifikacyjnych, negocjacjach płacowych czy dorocznych ocenach pracownika. Zapewne jednak równie intensywne uczucia budzą w tobie codzienne, zdawałoby się, przyziemne wydarzenia.*

To ważne także dlatego, że pozwoli uniknąć przynoszenia napięć do domu?

Tak. Jeżeli będziemy w sobie tłumić emocje, to w domu nawet drobiazg może wyprowadzić nas z tej pozornej równowagi. Bardzo często zdarzają się kłótnie o brudną szklankę, naczynia w zlewie, rozrzucone skarpety, nieodkurzony dywan czy inne rzeczy, które stają się punktem zapalnym. Takie zachowania nie rozwiązują naszych problemów, a tylko pogarszają atmosferę i stają się dla nas źródłem kolejnych problemów.

A z tymi nieprzepracowanymi emocjami następnego dnia znów idziemy do pracy.

I nosimy taki bagaż bardzo długo, aż w pewnym momencie odbija się to na naszym zdrowiu: zarówno psychicznym, jak i fizycznym.

W ten sposób wracamy do wspomnianego kortyzolu.

Do wydzielania kortyzolu dochodzi w sytuacjach stresowych, gdy potrzebujemy dużej dawki energii. Pierwotnie sytuacja taka pojawiała się, kiedy organizm musiał przygotować się do walki albo ucieczki. Współcześnie nie uciekamy, gdy coś nas zdenerwuje w pracy. Nie zmienia to faktu, że wyrzut kortyzolu powoduje wzrost stężenia glukozy i ciśnienia tętniczego krwi i może być pośrednio przyczyną wielu chorób. Dlatego hormon ten nazywany jest często cichym zabójcą.

Stąd blisko do kłopotów natury psychicznej.

Oczywiście, bo kiedy funkcjonujemy w długotrwałym stresie, to pojawiają się dolegliwości fizyczne, obniżony nastrój, nerwica, depresja i inne choroby.

Sądzi pani, że w każdym miejscu pracy powinien dyżurować psycholog, psychoterapeuta, aby w każdym momencie można było się „wygadać”?

Takie rozwiązanie na pewno pomogłoby zarówno pracownikowi, jak i firmie. Jeżeli pracownik jest w dobrej kondycji psychicznej, przekłada się to również na jego zdrowie fizyczne i wydajność. Poprawiłoby to również komunikację w firmie i pozytywnie wpłynęło na atmosferę pracy. Wsparcie psychologiczne powinno być dostępne dla wszystkich, niezależnie od zajmowanego stanowiska. W obecnych czasach powinna to być już norma. Żyjemy w takim tempie i tak wiele wymagamy od siebie i innych, że każda firma dbająca o pracownika powinna zapewnić tego typu wsparcie.

Tłumienie i unikanie emocji mogą się wydać najłatwiejsze. „Wróćmy do zostawiania emocji za drzwiami”. Ale takie nastawienie przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Człowiek to istota emocjonalna niezależnie od okoliczności. Ignorując swoje uczucia w pracy, możemy przeoczyć ważne dane i ryzykujemy popełnienie błędów, których można było uniknąć. Wysyłamy e-maile stwarzające niepotrzebny stres, nie znajdujemy w pracy sensu i doświadczamy wypalenia zawodowego.*

Pandemia i konieczność pracy zdalnej pewnie wygenerowały nowe problemy w relacjach między pracownikami różnych firm.

Wiele osób już prawie od roku realizuje obowiązki zawodowe z domu. Wydaje się, że przyzwyczailiśmy się do pracy zdalnej, ale nie dla wszystkich jest to łatwe. Część osób w tej sytuacji czuje się bardzo samotna, część nadmiernie obciążona, bo muszą godzić życie zawodowe z opieką nad dziećmi. Mamy w stosunku do siebie bardzo wysokie oczekiwania i sprzyja to pojawianiu się napięć, konfliktów i lęków.

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać
niewidzialna praca kobiet

Niewidzialna praca kobiet

O ile kobiety dziś np. chętniej niż kiedyś kładą tapety czy malują ściany, to nie rezygnują z prac…