strefa tempo 30
© Adobe Stock

Ekologia na ulicach Hiszpanii

0 udostępnień
0
0
0

Jak donosi euractiv.pl, portal z wiadomościami z krajów Unii Europejskiej, w Bilbao w Hiszpanii wprowadzono rewolucyjne ekologiczne rozwiązanie: ograniczono prędkość samochodów poruszających się po mieście do 30 km/h.

Stało się to z okazji obchodów 22 września, dokładnie w Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Wówczas to właśnie władze 345-tysięcznego Bilbao wprowadziły na stałe przepisy ograniczające na terenie całego miasta prędkość jazdy do maksymalnie 30 km/h. Zmiana nie zaszła jednak z dnia na dzień (w ubiegłym roku przepisy objęły 80 proc. miasta).

„Na terenie Hiszpanii strefy z ograniczeniami prędkości do 30 km/h występują już w 19 miastach. Najsurowsze obostrzenia występują natomiast w liczącej 80 tys. mieszkańców Pontevedrze w Galicji w północno-zachodniej części kraju. Tam maksymalną prędkość jazdy w śródmieściu ustalono na zaledwie 10 km/h” – czytamy. Jednak Bilbao to jedyne miasto na świecie, gdzie takim samym ograniczeniem prędkości objęto całe miasto. Przepisy mają zachęcać do przesiadania się do komunikacji miejskiej, co w efekcie ma poprawić jakość powietrza.

– Przede wszystkim chcemy mieć mniej wypadków i oczywiście mniej zabitych. Chcemy też mniej zanieczyszczeń oraz hałasu. Jeśli dzięki nowemu ograniczeniu prędkości uda się nam ochronić chociaż jedno ludzkie życie, to mamy sukces – powiedział mediom dyrektor wydziału ruchu drogowego w miejskim ratuszu Alfonso Gil.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

może Ci się spodobać

Bieganie pomaga „naoliwić mózg”

Bieganie to, obok medytacji, sprawdzony „fitness dla mózgu” – przekonuje portal Focus. Przytacza na potwierdzenie wyniki badań różnych…