elektrośmieci
elektrośmieci, © Adobe Stock

Dookoła świata elektrośmieci

0 udostępnień
0
0
0

Global E-Waste Monitor wydaje raporty ONZ o stanie odpadów elektronicznych na świecie, a jego trzecia edycja, opublikowana w lipcu 2020 r., pokazuje, że liczba e-odpadów wzrosła o 21 procent w ciągu pięciu lat. Aż 53,6 milionów ton odpadów elektronicznych zostało wyrzuconych w zeszłym roku – donosi ekologia.pl. To około 7,3 kilograma na osobę i odpowiada wadze 350 statków wycieczkowych!

„Chociaż liczba krajów, w których obowiązują krajowe polityki dotyczące e-odpadów, wzrosła z 61 do 78 od 2014 r., zaledwie 17 proc. zebranych przedmiotów jest poddawanych recyklingowi” – czytamy z przerażeniem. Kto jest winowajcą? Zależy, jak to policzymy:

„Chiny, z 10,1 mln ton, były największym dostawcą e-odpadów, a Stany Zjednoczone zajęły drugie miejsce z 6,9 mln ton. Na trzecim miejscu znalazły się Indie z 3,2 mln ton. Łącznie te trzy kraje w ubiegłym roku odpowiadały za wytworzenie prawie 38 procent światowych odpadów elektronicznych.

Prawdziwszy obraz przedstawia jednak liczba odpadów na mieszkańca, która pokazuje, że mieszkańcy Europy Północnej marnotrawią najwięcej, a każda osoba wyrzuca rocznie 22,4 kg e-odpadów. Następni są Australijczycy i Nowozelandczycy, którzy każdego roku wyrzucają 21,3 kg na osobę, a za nimi plasują się Stany Zjednoczone i Kanada z 20,9 kg. Azjaci wyrzucają średnio tylko 5,6 kg, a Afrykanie 2,5 kg”.

Aby zmienić ten stan rzeczy, potrzeba partnerstwa publiczno-prywatnego z prawdziwego zdarzenia. Rządy są odpowiedzialne za tworzenie punktów zbiórki i recyklingu, a firmy produkujące sprzęt powinny później brać udział w recyklingu wytwarzanych przez siebie towarów.

może Ci się spodobać
wymianki pchli targ

Żyć eko, czyli jak?

Coraz więcej ludzi przekonuje się, że potrzebne rzeczy można pozyskać tanio lub zupełnie darmo. Przeczytajcie, jak organizować wymianki i garażówki, gdzie szukać używanych mebli i ubrań.
biebrza

Ekspresówka zniszczenia

Ekolodzy protestują przeciwko planom budowy polskiego odcinka Via Carpatii na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego. Poznaj ich argumenty i proponowane rozwiązanie.

Dom bez chemii, czyli naturalna rewolucja

Ekologiczne środki do czyszczenia w warunkach domowych możemy przygotować samodzielnie. To naprawdę proste. Mleczko do czyszczenia kuchennych blatów,…