teflon
© Adobe Stock

Dlaczego nasz mózg jest jak teflon?

6 udostępnień
6
0
0

Rick Hanson, autor książki Szczęśliwy mózg uważa, że mózg jest niczym „rzep na negatywne doświadczenia i jak teflon przeciw doświadczeniom pozytywnym”.

Jak to rozumieć? 

Przede wszystkim mózg jest wyczulony na wychwytywanie wszystkiego, co negatywne. Poza tym mózg łatwiej i szybciej magazynuje i zapamiętuje te negatywne doświadczenia. Dlatego jest jak rzep.

Wystarczy jedno krótkie zdarzenie o negatywnym zabarwieniu, coś, co mózg zinterpretuje jako niebezpieczeństwo czy zagrożenie życia – i już dostaje w „archiwum” swoje miejsce. Wszystkie negatywne doświadczenia natychmiast są tam kierowane i magazynowane.

Ten mechanizm ma za zadanie uchronić Cię przed kolejnym bolesnym doświadczeniem, ponieważ, jak wyjaśnia autor, „na ogół szybciej uczymy się na podstawie bolesnych, a nie przyjemnych doświadczeń”. 

Z tego powodu łatwiej zapamiętujemy złe uczynki i błędy niż dobre zdarzenia. 

W rozgrywkach politycznych często stosuje się taktykę, polegającą na wytknięciu wszelkich potknięć i błędów przeciwnika. Łatwo jest w ten sposób podważyć jego autorytet.

Ponieważ szybko i skutecznie zapamiętujemy negatywne informacje, trudno jest odzyskać zaufanie i dobrą opinię o sobie.

A co się dzieje z dobrymi, pozytywnymi wiadomościami?

Najpierw musimy zrobić przestrzeń na to, żeby je dostrzec. Skoro naturalną skłonnością jest wyłapywanie negatywnych zdarzeń, daleko nam do szukania tych pozytywnych.

A gdy już dostrzeżemy te pozytywne, na ogół przechodzimy nad nimi do porządku dziennego.

Jak często zachwycasz się tym, że zakwitły kwiaty, ptaki pięknie śpiewają, budzisz się każdego ranka, jesteś sprawna i możesz robić tyle wspaniałych rzeczy?

A jak reagujesz na pozytywną opinię, komplement? Najczęściej rzucasz szybkie: „Dziękuję” i zbywasz jakimś komentarzem, odwracając uwagę od tego miłego przekazu.

Miłe zdarzenia i słowa nie zapadają nam tak skutecznie w pamięć jak te negatywne. To dlatego Rick Hanson mówi, że nasz mózg jest jak teflon przeciwko doświadczeniom pozytywnym. One się po prostu go nie trzymają.

może Ci się spodobać
duchowość a religia

Duchowość a religia

Pojęcia tożsame, sprzeczne, jedno zawiera się w drugim, a może jedno przed drugim należy „ocalić” – co sugeruje…