teflon
© Adobe Stock

Dlaczego nasz mózg jest jak teflon?

5 udostępnień
5
0
0

Rick Hanson, autor książki Szczęśliwy mózg uważa, że mózg jest niczym „rzep na negatywne doświadczenia i jak teflon przeciw doświadczeniom pozytywnym”.

Jak to rozumieć? 

Przede wszystkim mózg jest wyczulony na wychwytywanie wszystkiego, co negatywne. Poza tym mózg łatwiej i szybciej magazynuje i zapamiętuje te negatywne doświadczenia. Dlatego jest jak rzep.

Wystarczy jedno krótkie zdarzenie o negatywnym zabarwieniu, coś, co mózg zinterpretuje jako niebezpieczeństwo czy zagrożenie życia – i już dostaje w „archiwum” swoje miejsce. Wszystkie negatywne doświadczenia natychmiast są tam kierowane i magazynowane.

Ten mechanizm ma za zadanie uchronić Cię przed kolejnym bolesnym doświadczeniem, ponieważ, jak wyjaśnia autor, „na ogół szybciej uczymy się na podstawie bolesnych, a nie przyjemnych doświadczeń”. 

Z tego powodu łatwiej zapamiętujemy złe uczynki i błędy niż dobre zdarzenia. 

W rozgrywkach politycznych często stosuje się taktykę, polegającą na wytknięciu wszelkich potknięć i błędów przeciwnika. Łatwo jest w ten sposób podważyć jego autorytet.

Ponieważ szybko i skutecznie zapamiętujemy negatywne informacje, trudno jest odzyskać zaufanie i dobrą opinię o sobie.

A co się dzieje z dobrymi, pozytywnymi wiadomościami?

Najpierw musimy zrobić przestrzeń na to, żeby je dostrzec. Skoro naturalną skłonnością jest wyłapywanie negatywnych zdarzeń, daleko nam do szukania tych pozytywnych.

A gdy już dostrzeżemy te pozytywne, na ogół przechodzimy nad nimi do porządku dziennego.

Jak często zachwycasz się tym, że zakwitły kwiaty, ptaki pięknie śpiewają, budzisz się każdego ranka, jesteś sprawna i możesz robić tyle wspaniałych rzeczy?

A jak reagujesz na pozytywną opinię, komplement? Najczęściej rzucasz szybkie: „Dziękuję” i zbywasz jakimś komentarzem, odwracając uwagę od tego miłego przekazu.

Miłe zdarzenia i słowa nie zapadają nam tak skutecznie w pamięć jak te negatywne. To dlatego Rick Hanson mówi, że nasz mózg jest jak teflon przeciwko doświadczeniom pozytywnym. One się po prostu go nie trzymają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

może Ci się spodobać
pesymizm

Nie obwiniaj się za swój pesymizm

Być może wyrzucasz sobie, że widzisz świat w czarnych barwach. Możliwe, że zauważyłaś, iż pewne nawyki myślowe, takie…