© Adobe Stock

Diagnozowanie chorób genetycznych będzie szybsze i prostsze

0 udostępnień
0
0
0

Naukowcy z University of Virginia School of Medicine stworzyli algorytm, który mógłby pomóc w rozpoznawaniu chorób genetycznych oraz zbieraniu informacji na ich temat. Gdyby tę technologię udało się powszechnie wdrożyć, oznaczałoby to przełom w diagnozowaniu na przykład choroby Alzheimera. W tej chwili od pacjenta, który zgłasza się do lekarza z zanikami pamięci, pobiera się krew i analizuje dane przez kilka tygodni. Natomiast dzięki algorytmowi naukowców z Virginii dałoby się ów proces przeprowadzić w ciągu kilku godzin.

Problem jest stricte techniczny: algorytm ten nie będzie działał na zwykłych komputerach (analizujących standardowe ciągi jedynek i zer), został zaprojektowany wyłącznie na komputery kwantowe. Produkcja tych z kolei znajduje się wciąż w powijakach. Algorytm może więc na razie rozwiązywać bardzo proste zadania, ale potrzeba jeszcze czasu, by wprowadzić go do powszechnego użytku. Wówczas jednak w medycynie (a zarazem w innych naukach, gdzie kluczową rolę odgrywa analiza danych: w kryptografii czy fizyce nuklearnej) nastąpi przełom. Pisze o tym portal What Next.

może Ci się spodobać

Odnaleźć siebie… na emigracji

National Geographic donosi o najnowszych badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Rice’a w Houston. Autor, Hajo Adam, z ankiet wypełnionych…