Czym jest ghosting?

0 udostępnień
0
0
0

Awaken.com tłumaczy genezę zjawiska zwanego ghostingiem. Nie każdy słyszał tę nazwę, choć z pewnością niejeden i niejedna z nas doświadczyli tego sposobu zakończenia związku czy relacji. W skrócie polega to na tym, że nasz partner/partnerka lub obiekt uczuć z dnia na dzień znika, rozpływa się w powietrzu – zupełnie jak duch.

Na pewno widzieliśmy to w serialach lub czytaliśmy o tym w poradnikach: wyszedł po papierosy i zniknął. Ghosting to okrutny trend, polegający nie tylko na tym, że ktoś znika bez zapowiedzi, ale też na tym, że odcina wszystkie pozostałe formy kontaktu: blokuje numer i media społecznościowe, po prostu nie sposób go namierzyć. To częsty sposób zakończenia relacji przez osoby, które nie mają odwagi cywilnej, by zerwać. Potrafi jednak pozostawić w porzuconym głębokie rany.

Doktor Gwendolyn Seidman, zawiadująca katedrą psychologii w Albright College w Pensylwanii, twierdzi wręcz, że bycie „zghostowanym” może grozić PTSD czy nerwicami i wieczną podejrzliwością wobec ludzi, bo uniemożliwia naturalny proces przeżycia straty i odbudowania się po niej psychicznie.

Co może zrobić osoba, która została w ten sposób porzucona? Przede wszystkim powinna zadbać o siebie, przestać obwiniać się o taki stan rzeczy i najlepiej odciąć wszelkie wspomnienia, wyrzucić pamiątki. Zamiast tego zaś przyjąć, że ghosting mówi nam wiele nie o osobie porzuconej, ale o samym „duchu” i jego braku odwagi.

może Ci się spodobać

Rozmowy o wartościach

Pandemia, sytuacja polityczna w naszym kraju, globalny kryzys gospodarczy – wszystko to rodzi niepewność, wywołuje lęki, pogłębia podziały.…

Jak język wpływa na osobowość?

Czy mówiąc innym językiem niż mój ojczysty, staję się inną osobą? W jaki sposób język, którym się posługuję…

Jak być dla siebie wsparciem?

Jak reagują najbliżsi, gdy mówisz, że życie przestało Cię cieszyć? Pewnie nie rozumieją, o co chodzi. „Przecież masz…