Lawina na Marsie © NASA
Lawina na Marsie © NASA

Czy obejrzymy Marsa w 8K?

0 udostępnień
0
0
0

Mimo rozwoju technologii kamer wideo pod względem kręcenia materiałów, w których „występują” inne ciała niebieskie, wciąż jako ludzkość jesteśmy nieco zacofani. Wszystko dlatego, że sprzęt używany w przestrzeni kosmicznej jest narażony na dużo większe zagrożenia niż ten na Ziemi. Dużą rolę odgrywa tu również słaba przepustowość marsjańskich łazików czy sond kosmicznych. Dlatego też nagrania z Marsa czy Tytana są słabej jakości i dopiero po gruntownym przetworzeniu ich przez agencje kosmiczne, możemy podziwiać np. panoramę marsjańskiego zachodu słońca. 

Przełom szykuje jednak Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej. Właśnie ogłosiła, że na jej sondzie zainstalowana zostanie kamera 8K umożliwiająca bardzo ostre, jak na kosmiczne podróże, zdjęcia i nagrania wideo. Nie będą one transmitowane na Ziemię, tylko składowane w pamięci sondy i dopiero po jej powrocie, upublicznione fanom kosmosu. Japońska agencja nie ograniczy się jedynie do Marsa – sonda wykona też lądowanie na jego księżycu, Fobosie, do tej pory dość skąpo udokumentowanego, jeśli chodzi o materiały wideo wysokiej jakości. 

Start misji planowany jest na 2024 rok, powrót i publikacja na koniec dekady. Można o tym przeczytać na portalu technologicznych engadget.com.

reklama
reklama
może Ci się spodobać
Pomniki "Oskarów" w Hollywood

Oscary po nowemu

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zamierza wprowadzić nowe zasady przyznawania nominacji w kategorii „najlepszy film”: Scenariusz filmu…