Mycie warzyw
© Adobe Stock

Czy możemy zarazić się koronawirusem poprzez jedzenie?

0 udostępnień
0
0
0

Pracownie CE Research i SYNO Poland dla Grupy BLIX i Hiper-Com Poland przeprowadziły ankiety wśród polskich konsumentów. Wyszło z nich, że aż 71 procent domaga się wprowadzenia zakazu dotykania świeżych produktów podczas pandemii koronawirusa. Badanie to przytacza Spider’s Web i pyta „Co na to nauka?”.

„Na to pytanie odpowiedziała już Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), która twierdzi, że aktualnie nie istnieją dowody na to, że żywność jest jedną z dróg transmisji wirusa SARS-CoV-2” – czytamy. – „To samo zdanie ma polski Główny Inspektorat Sanitarny, którego przedstawiciele oświadczyli, że nie ma żadnych dowodów naukowych na to, aby ktokolwiek zakaził się koronawirusem drogą pokarmową, przez kontakt z pieczywem i inną żywnością. GIS dodaje jednak, że brak dowodów w tym temacie nie zwalnia nikogo od zachowania zasad higieny i bezpieczeństwa”.

Innymi słowy, warto zachować procedury bezpieczeństwa i w sklepie posługiwać się rękawiczkami, po powrocie umyć zakupione produkty, o ile znajdują się w opakowaniach z tworzyw sztucznych, a chleb warto włożyć na chwilę do rozgrzanego piekarnika.

Dopóki nie będziemy dysponować skuteczną szczepionką, musimy cały czas pamiętać o tym, że nadal jesteśmy narażeni na ryzyko zakażenia się, dlatego nie powinniśmy lekceważyć zagrożenia. Nawyk mycia rąk oraz warzyw i owoców przed spożyciem powinniśmy mieć już wyrobiony od dawna. Jeśli tak nie było, czas szybko nadrobić zaległości.

może Ci się spodobać
tsunami hokusai

Hokusai w Krakowie

Nie lada gratka dla miłośników japońskich drzeworytów. W krakowskim Muzeum Narodowym otwarto wystawę czasową „Hokusai. Wędrując…”, na której…

Flippy – robotyczny kucharz

„I jeszcze frytki do tego!” – w White Castle, najstarszej restauracji z hamburgerami w USA, to zdanie wypowiemy…
multitasking

Multitasking jest szkodliwy?

Naukowcy są zgodni: zachwalany przez szefów korporacji wielozadaniowość wcale nie jest dla nas zdrowa. Multitasking daje gorsze wyniki…

Odkrywamy tajemnice Słońca

Agencje NASA i ESA opublikowały zdjęcia Słońca ze wspólnego satelity, Solar Orbitera. Wykonano je z odległości 77 mln…