Bazuje na manipulacji tkanek miękkich i kostnych w obrębie czaszki, kręgosłupa i kości krzyżowej w celu usunięcia ograniczeń w tkankach miękkich otaczających centralny układ nerwowy. Delikatne uciski usprawniają krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego i regulują jego naturalny, pulsacyjny rytm, co skutkuje przywróceniem równowagi w organizmie i odbudowuje jego zdolność do samoleczenia. Funkcjonuje również pod nazwą terapia cranio-sacralna.
Przełomowe badania Upledgera
Terapię opracował John E. Upledger, który bazował na odkryciach dra Williama Sutherlanda, dotyczących ruchu kości czaszki. Dr Upledger, asystując w latach 70. przy operacji szyi, zauważył rytmiczny ruch układu czaszkowo-krzyżowego. Kolejne lata spędził jako profesor biomechaniki na Uniwersytecie w Michigan, przeprowadzając badania kliniczne, będące fundamentem jego autorskiej pracy z ciałem. W latach 80. założył własny instytut propagujący wiedzę na temat skuteczności jego metody. W tym samym czasie powstała klinika jego imienia, pomagająca ludziom z zaburzeniami fizycznymi i neurologicznymi.
Komu i w jakich przypadkach pomaga?
Terapia polecana osobom mającym problem z dolegliwościami i chorobami układu nerwowego, takimi jak: PTSD, choroba Alzheimera, ADHD, zespół Downa, autyzm, psychoza, zaburzenia osobowości i koncentracji.
Wskazaniami do wdrożenia tej metody są także: bóle głowy, migreny, zapalenie zatok, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, uraz i wstrząs mózgu, problemy ze słuchem lub wzrokiem, wady wymowy i zgryzu, bruksizm, stres i zaburzenia napięciowe, depresja.
Ta forma pracy z ciałem jest istotna również dla osób zmagających się z urazami rdzenia kręgowego, przewlekłymi bólami kręgosłupa, pleców, barków, fibromialgią, skoliozą, urazami powypadkowymi, zaburzeniami koordynacji ruchowej, kłopotami ortopedycznymi.
Czego można się spodziewać w trakcie zabiegu?
Podczas sesji pacjent kładzie się w luźnym, cienkim ubraniu na stole do masażu. Terapeuta za pomocą delikatnego dotyku identyfikuje nieprawidłowości w ruchu i rytmie płynu mózgowo-rdzeniowego. Następnie stosując techniki manualne w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej i kości krzyżowej uwalnia ograniczenia i napięcia powstałe w tkankach miękkich.
Czas trwania jednej sesji to z reguły od 60 do 90 minut. Zależnie od rodzaju dolegliwości zazwyczaj zaleca się od 4 do 10 zabiegów, wykonywanych z częstotliwością co 3 do 5 dni, aż do całkowitego rozluźnienia struktur łącznotkankowych.
Terapia czaszkowo-krzyżowa z delfinami
Eksperymentalny projekt rozpoczęty przez dra Uplegera w 1996 roku miał zbadać terapeutyczne korzyści terapii czaszkowo-krzyżowej w wyniku kontaktu z delfinami. Analizie poddano grupę siedmiorga dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami neurologicznymi. Stwierdzono wymierne, pozytywne rezultaty, m.in. złagodzenie przewlekłego bólu, lepszą jakość snu, rozluźnienie organizmu i podniesienie jego energii, zwiększenie siły i elastyczności. Uzyskane wyniki kliniczne były na tyle imponujące, że stworzono stały program czterodniowych sesji przeprowadzanych w środowisku wodnym w interakcji z delfinami.