kryzys klimatyczny

Cieńsza czcionka, bo topnieją lodowce

3 udostępnień
3
0
0

Fińska gazeta Helsingin Sanomat zaprojektowała krój pisma o nazwie Kryzys Klimatyczny. Gazeta używa go w materiałach omawiających sprawy klimatu.

O nowym kroju pisma informuje International News Media Association, wyjaśniając, że jego podstawę stanowi czcionka Open Type. Czcionka zmienia się wraz z upływem czasu i postępującym ocieplaniem się klimatu. Podstawą kroju w poszczególnych latach są dane National Snow and Ice Data Center od 1979 roku (kiedy zaczęto za pomocą satelit badać grubość lodu) do 2019 roku, ukazujące topnienie lodu w tym okresie.

Na podstawie aktualnych prognoz zobrazowano w czcionce, jak powierzchnia lodu będzie się kurczyć do 2050 roku. Krój pisma ma siedem wag, są one odzwierciedleniem minimalnego zasięgu arktycznego lodu morskiego.

Czcionkę Kryzys Klimatyczny można pobrać bezpłatnie. W zamyśle autorów ma ona uzmysławiać, jak szybko postępuje globalne ocieplenie i służyć do graficznego wzmacniania przez media i kreatorów treści materiałów o wydźwięku proekologicznym. Na grafice przedstawiono, jak z upływem lat lód staje się coraz cieńszy. Prognozuje się, że w 2050 roku powierzchnia lodu arktycznego będzie stanowiła zaledwie 30 procent tej z 1979 roku.

SiedemÓsmych

reklama
reklama
może Ci się spodobać
wege

Jak przekazać dzieciom wege wartości?

W Polsce coraz więcej osób ogranicza spożycie mięsa lub całkowicie z niego rezygnuje. Jak wytłumaczyć wege dziecku, które wyróżnia się w grupie rówieśniczej, dlaczego rodzice zdecydowali o byciu wegetarianami lub weganami?