Chuck Norris – symbol męskości?

12 udostępnień
12
0
0
Co zatem spowodowało, że to Chuck Norris stał się ikoną pop-kultury, mimo że filmy z nim nie przeszły do kanonu kina akcji?

Myślę, że w jego przypadku nie jest ważna jakość filmów, w których występował, tylko swego rodzaju konsekwencja. Można powiedzieć, że jego kariera trwała około 30 lat, od początku lat 70. XX wieku do początku XXI wieku, i rozwijała się intensywnie. W trakcie tej kariery nie było wielkich odstępstw od ról, które grał, nie było zmian – cały czas był tym samym Chuckiem Norrisem, który w filmach grał właśnie Chucka Norrisa – w sposób stabilny, jednostajny. A warto wiedzieć, że był aktorem dość pracowitym, w latach 80. pojawiał się co najmniej jeden film z jego udziałem rocznie. A czasem nawet kilka. Jego kariera była niezwykle monotonna, w przeciwieństwie do Sylvestra Stallone’a, który próbował reżyserować swoje filmy, a raz nawet dostał nominację do Oscara. Można powiedzieć, że tą ciężką pracą, występowaniem w filmach gorszej jakości Chuck Norris całkowicie zasłużył sobie, żeby traktować go jako pewien wyznacznik męstwa i siły. Przecież jest legendą epoki VHS-u, kina lat 80.

W filmie z 2012 roku „Niezniszczalni 2” Chuck pojawia się w roli epizodycznej. Są żarty z Chucka Norrisa, na zasadzie pastiszu, wyśmiania i świadomości tego, że stał się prawdziwą legendą. Gdyby dostał główną rolę w tym obrazie, prawdopodobnie przyćmiłby pozostałe gwiazdy tej produkcji.

Reasumując, nie tyle zasługi Chucka Norrisa wpłynęły na to, jak jest współcześnie odbierany, ale właśnie odbiór tych filmów. Jeśli ktoś dzisiaj wraca do nich, to wraca po to, aby odbierać je w sposób komediowy, prześmiewczy. Mieć taką esencję kina klasy średniej tamtego okresu. Filmy z Chuckiem mają zarówno wszystkie wady, jak i zalety filmów akcji z lat 80., szczególnie tych z nie najwyższej półki. Wydaje mi się, że są one pewną pochwałą męskiej konkretności, stabilności, dążenia do prawdy i sprawiedliwości. One wyglądały niemal bliźniaczo. Norris był w tych kreacjach szczery, szczera była forma tych filmów. W swojej strukturze fabularnej opierały się niemal na tych samych schematach. Ale ludziom podobało się właśnie nieudawanie, że to było kino artystyczne, zawsze dokładnie wiedzieli, czego się spodziewać po filmie z Chuckiem.

Czy warto przypomnieć sobie jakieś filmy z Chuckiem Norrisem?

Moim ulubionym filmem z udziałem Chucka Norrisa jest „Oddział Delta”. Fabularnie niewiele się różni od innych filmów akcji, jest w nim zarówno kradzież samolotu, zbieranie ekipy doświadczonych żołnierzy, jak i walka. Występuje w nim Lee Marvin, znany z filmów batalistycznych, który był wówczas doświadczonym aktorem. Fabularne schematy pojawiające się w tym filmie są niezwykle często wykorzystywane nawet we współczesnych produkcjach sensacyjnych, więc ,,Oddział Delta” ma nieco więcej ponadczasowości niż pozostałe produkcje z udziałem Norrisa. Aczkolwiek nie jest to film dorównujący jakością np. pierwszej części „Rambo”.

Jeśli ktoś odważy się wrócić do kina z Chuckiem, to musi mieć świadomość, że te filmy się starzeją dużo bardziej niż te popularniejsze produkcje. Mając to na uwadze, można sięgnąć po dowolny film z nim i każdorazowo będzie to wybór bezpieczny, w sensie – zawsze będzie jakimś świadectwem tamtej epoki.

Współcześnie nie ma co zastanawiać się nad logiką scenariusza filmów z Norrisem, gdyż ona zupełnie nie jest istotna. Fabuła jest dużo bardziej uproszczona niż w popularniejszych filmach, nawet tych z Jean-Claude’em Van Dammem czy Stevenem Seagalem, które raczej można uznać za wyższe jakościowo.

Filmy z Norrisem, nawet jeśli poruszają ważne sprawy, jak np. „Zaginiony w akcji” – opowiadający o wojnie w Wietnamie – robią to w sposób powierzchowny. Nie prowadzą do żadnych refleksji czy sporów, jak np. druga część „Rambo”, która zawierała sporą ilość podniosłości, trochę wręcz patosu i wywoływała dyskusję. Produkcje z Chuckiem są grane na tej samej nucie – mają tyle samo akcji, co nudy.

Dlaczego więc to Chuck Norris, a nie Rambo czy Terminator, stał się postacią, której przypisuje się kreatywność, męskość, cechy herosa?

Nie wydaje mi się, że legendę Chucka Norrisa tworzą jego filmy, postacie, które zagrał i charaktery, które zaprezentował, bo trudno je skonkretyzować. Zapewne ważne jest raczej to, że Chuck Norris to symbol tego, co amerykańskie, co prostolinijne. On utożsamia całą amerykańską prostotę. Niezwykle konsekwentny, prawy Amerykanin, który ma kodeks moralny i nie przesadza z brutalnością. Niemal zawsze ubrany w skórzaną kurtkę i jeansy.

Widzowie mają sentyment do filmów z udziałem Norrisa, ale sentyment taki mglisty, połączony z jakąś nostalgią, co sprawia, że do tej niejednoznacznej postaci łatwo wymyślić jakąś legendę, jakąś baśń, dodawać mu znaczeń.

Jak już wspominałem, brak charakterystycznej roli Chucka Norrisa sprawia, że dużo łatwiej bawić się tą postacią. Chuck Norris to swego rodzaju mit. Jego słowa są szeroko komentowane w sieci, a jego wypowiedzi polityczne upowszechniane ze względu na swój wydźwięk komediowy, nawet jeśli aktor wypowiada się na ważne tematy. Do jego legendy przyczyniły się też żarty, które były szalenie popularne. Choć wydaje mi się, że moda na nie już jakiś czas temu przeminęła.

Ma pan ulubione powiedzenie o Chucku Norrisie?

Najbardziej podoba mi się jedno z popularnych, które zostało już wykorzystane w filmie „Niezniszczalni 2”. Jest tam wypowiadane przez bohaterów. Podobno kiedyś Chucka Norrisa ukąsiła kobra królewska. I po pięciu dniach straszliwego bólu kobra zdechła.

Tej autorki: O szczęście trzeba zabiegać


Maciej Kujawski – student drugiego roku filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Jest członkiem Koła Naukowego Filmoznawców UŁ. Jego przygoda z kinem zaczęła się wraz z otrzymaniem kolekcji filmów Alfreda Hitchcocka na DVD. Wciąż jednym z jego ulubionych filmów jest „Psychoza” z 1960 roku. Wielbi zarówno tanią, kiczowatą rozrywkę, filmy akcji, jak i klasyczne kino kryminalne, a także filmy Akiry Kurosawy. Od niedawna z zaangażowaniem śledzi historię i rozwój westernu. Oprócz masowego oglądania filmów najróżniejszego rodzaju amatorsko kolekcjonuje i gra w gry planszowe.

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać
mądra babcia

Mądra Babcia z internetu

Mądra Babcia ma 300 tys. fanów na Facebooku. Jest youtuberką, blogerką i realizuje telewizję śniadaniową na kanale „Silver…
po co nam poezja

Poezja? A po co nam ona?

B.P.: Mam jeszcze jeden taki obrazek, który być może odpowie na twoje pytanie o znaczenie i sens poezji.…
róża kozakowska

Złote piekło Róży Kozakowskiej

Jako dziecko przeżyła koszmar. Wychowała się w barakach, doświadczyła przemocy. W końcu straciła też zdrowie. Codziennie walczy z…