błędy w myśleniu
© Adobe Stock

Błędy w myśleniu na co dzień – część I

Zdarza się, że krzywdzimy się, źle o sobie myśląc i mówiąc. Często niesłusznie. Jakie błędy w myśleniu popełniamy?
24 udostępnień
24
0
0

Za pomocą myśli i słów opisujesz rzeczywistość, w której żyjesz. A – jak już wiesz – to myśli bezpośrednio wpływają na Twoje samopoczucie i działania, które podejmujesz.

Chociaż na Twoje postrzeganie świata wpłynęło środowisko, w którym się wychowałaś, rodzice, opiekunowie, rówieśnicy, media, to w każdej chwili możesz zmienić swój sposób myślenia.

To Ty decydujesz, jak chcesz myśleć i którym myślom wierzyć, które pielęgnować, a które odrzucić.

Pierwszym krokiem jest poznanie pewnych mechanizmów i nawyków myślowych, które stosujemy na co dzień. Dzięki temu, że je zidentyfikujemy, a następnie odrzucimy ze swojego dialogu (zarówno tego wewnętrznego, jak i z innymi osobami), natychmiast poprawimy sobie samopoczucie.

Tak, to takie proste! Na co zatem uważać? Dziś poznasz trzy najczęstsze według mnie błędy w myśleniu.

1. Myślenie w kategoriach wszystko albo nic.

Jak często w gorszych chwilach zdarza Ci się mówić do siebie: „Nigdy nic mi się nie uda”, „Nikt mnie nie rozumie”? Jedno zdarzenie, pojedyncza sytuacja, a my od razu robimy z tego regułę… Świat jest czarno-biały. Brak jakichkolwiek szarości.

Od dzisiaj uważaj na słowa „każdy”, „nikt”, „żaden”, „wszyscy”, „zawsze”, „nigdy” – takie generalizacje na ogół nie są zgodne z faktami, a zdecydowanie źle wpływają na Twoje samopoczucie czy pewność siebie.

Takie myślenie pojawia się również wtedy, kiedy widzisz tylko skrajności: albo coś jest sukcesem, albo „totalną porażką”; albo osiągnęłaś cel, albo jesteś beznadziejna. 

Wyobraź sobie, że straciłaś panowanie i krzyknęłaś na dziecko. W Twoje głowie pojawia się myśl: „Krzyknęłam na córkę. Jestem najgorszą matką na świecie”. Jedno potknięcie wpływa na to, że surowo siebie oceniasz. Ten wyjątek przesłania Ci inne sytuacje i na jego podstawie budujesz krzywdzący osąd.

2. Katastrofizacja, czyli wiem, co się stanie.

Umiesz przewidywać przyszłość? Zakładam, że nie. To dlaczego straszysz siebie czarnymi scenariuszami, mrocznymi wizjami i negatywnymi rezultatami? Takie myślenie powoduje mnóstwo lęku. Przeżywasz już emocjonalnie sytuację, która nawet się nie wydarzyła. Brzmi absurdalnie, prawda? A jednak sama sobie to robisz.

Pamiętaj, że dla mózgu nie ma znaczenia, czy wydarzenia, o których myślisz, dzieją się naprawdę, czy tylko rozgrywają w Twojej głowie. Mózg reaguje na nie jak najbardziej realnie! Stąd lęk, strach czy inne przykre emocje na samą myśl o czymś, co może się wydarzyć. No ale przecież się nie wydarzyło. Przestań siebie straszyć i dołować. Skup się na tym, co jest teraz.

3. Czytanie w myślach.

Kolejna „umiejętność”, zaraz po przewidywaniu przyszłości, która skutecznie ściąga Cię emocjonalnie w dół. Coś się dzieje, na przykład ktoś nie odpowie na Twoją wiadomość albo podczas spotkania „dziwnie” się na Ciebie spojrzy. Od razu masz kreatywne pomysły, dlaczego tak się dzieje i co myśli ta osoba.

„Na pewno zrobiłam coś nie tak”, „Nie odpisuje, bo mu nie zależy”, „Moje pomysły są beznadziejne, mogłam siedzieć cicho, a nie tak się ośmieszać”.

Na jakiej podstawie pojawiają się te opinie? Jeśli druga strona Ci tego nie mówi – to uznaj, że tego nie ma. Trzymaj się faktów.

Tej autorki: Moc kobiety: Naucz się… myśleć!

W najbliższym tygodniu zwracaj uwagę na swoje myśli. Które błędy udaje Ci się wyłapać? Co wtedy do siebie mówisz? Jak daleka jest ta interpretacja od faktów? Przyglądaj się sobie i swoim nawykowym, automatycznym myślom z ciekawością i otwartością.

A w przyszłym tygodniu (artykule) poznasz kolejne pułapki. Udanego odkrywania!

może Ci się spodobać

Choroba psychiczna czy dar?

Depresja, choroba dwubiegunowa, psychoza i schizofrenia nie są przekleństwem, lecz przejawem nadzwyczajnej transformacji świadomości. Według afrykańskiego autora i…