błędy w myśleniu
© Adobe Stock

Błędy w myśleniu na co dzień – część I

Zdarza się, że krzywdzimy się, źle o sobie myśląc i mówiąc. Często niesłusznie. Jakie błędy w myśleniu popełniamy?
24 udostępnień
24
0
0

Za pomocą myśli i słów opisujesz rzeczywistość, w której żyjesz. A – jak już wiesz – to myśli bezpośrednio wpływają na Twoje samopoczucie i działania, które podejmujesz.

Chociaż na Twoje postrzeganie świata wpłynęło środowisko, w którym się wychowałaś, rodzice, opiekunowie, rówieśnicy, media, to w każdej chwili możesz zmienić swój sposób myślenia.

To Ty decydujesz, jak chcesz myśleć i którym myślom wierzyć, które pielęgnować, a które odrzucić.

Pierwszym krokiem jest poznanie pewnych mechanizmów i nawyków myślowych, które stosujemy na co dzień. Dzięki temu, że je zidentyfikujemy, a następnie odrzucimy ze swojego dialogu (zarówno tego wewnętrznego, jak i z innymi osobami), natychmiast poprawimy sobie samopoczucie.

Tak, to takie proste! Na co zatem uważać? Dziś poznasz trzy najczęstsze według mnie błędy w myśleniu.

1. Myślenie w kategoriach wszystko albo nic.

Jak często w gorszych chwilach zdarza Ci się mówić do siebie: „Nigdy nic mi się nie uda”, „Nikt mnie nie rozumie”? Jedno zdarzenie, pojedyncza sytuacja, a my od razu robimy z tego regułę… Świat jest czarno-biały. Brak jakichkolwiek szarości.

Od dzisiaj uważaj na słowa „każdy”, „nikt”, „żaden”, „wszyscy”, „zawsze”, „nigdy” – takie generalizacje na ogół nie są zgodne z faktami, a zdecydowanie źle wpływają na Twoje samopoczucie czy pewność siebie.

Takie myślenie pojawia się również wtedy, kiedy widzisz tylko skrajności: albo coś jest sukcesem, albo „totalną porażką”; albo osiągnęłaś cel, albo jesteś beznadziejna. 

Wyobraź sobie, że straciłaś panowanie i krzyknęłaś na dziecko. W Twoje głowie pojawia się myśl: „Krzyknęłam na córkę. Jestem najgorszą matką na świecie”. Jedno potknięcie wpływa na to, że surowo siebie oceniasz. Ten wyjątek przesłania Ci inne sytuacje i na jego podstawie budujesz krzywdzący osąd.

2. Katastrofizacja, czyli wiem, co się stanie.

Umiesz przewidywać przyszłość? Zakładam, że nie. To dlaczego straszysz siebie czarnymi scenariuszami, mrocznymi wizjami i negatywnymi rezultatami? Takie myślenie powoduje mnóstwo lęku. Przeżywasz już emocjonalnie sytuację, która nawet się nie wydarzyła. Brzmi absurdalnie, prawda? A jednak sama sobie to robisz.

Pamiętaj, że dla mózgu nie ma znaczenia, czy wydarzenia, o których myślisz, dzieją się naprawdę, czy tylko rozgrywają w Twojej głowie. Mózg reaguje na nie jak najbardziej realnie! Stąd lęk, strach czy inne przykre emocje na samą myśl o czymś, co może się wydarzyć. No ale przecież się nie wydarzyło. Przestań siebie straszyć i dołować. Skup się na tym, co jest teraz.

3. Czytanie w myślach.

Kolejna „umiejętność”, zaraz po przewidywaniu przyszłości, która skutecznie ściąga Cię emocjonalnie w dół. Coś się dzieje, na przykład ktoś nie odpowie na Twoją wiadomość albo podczas spotkania „dziwnie” się na Ciebie spojrzy. Od razu masz kreatywne pomysły, dlaczego tak się dzieje i co myśli ta osoba.

„Na pewno zrobiłam coś nie tak”, „Nie odpisuje, bo mu nie zależy”, „Moje pomysły są beznadziejne, mogłam siedzieć cicho, a nie tak się ośmieszać”.

Na jakiej podstawie pojawiają się te opinie? Jeśli druga strona Ci tego nie mówi – to uznaj, że tego nie ma. Trzymaj się faktów.

Tej autorki: Moc kobiety: Naucz się… myśleć!

W najbliższym tygodniu zwracaj uwagę na swoje myśli. Które błędy udaje Ci się wyłapać? Co wtedy do siebie mówisz? Jak daleka jest ta interpretacja od faktów? Przyglądaj się sobie i swoim nawykowym, automatycznym myślom z ciekawością i otwartością.

A w przyszłym tygodniu (artykule) poznasz kolejne pułapki. Udanego odkrywania!

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać
rozwojowe porażki

Rozwojowe porażki

Masz za sobą kilka lat terapii, niezliczoną ilość szkoleń, sesji coachingowych, przeczytanych poradników i zasubskrybowanych kanałów rozmaitych mówców…

Mów do siebie dobrze

Zastanawiałaś się kiedyś, jak o sobie myślisz, jakimi słowami do siebie mówisz? Jakie to są zwroty? Pozytywne, motywujące,…
moc pisania

Moc pisania

Kto Cię wysłucha, gdy przeżywasz trudne emocje? Kto zawsze znajdzie dla Ciebie czas? Kto nigdy nie oceni i…