programy ekologiczne
sir David Attenborough © BBC/materiały prasowe

BBC – w trosce o planetę

3 udostępnień
3
0
0

11 marca BBC Earth rozpoczyna cykl programów o tematyce ekologicznej. Ale już w niedzielę 7 marca, cztery dni przed premierą, można zobaczyć online otwierający serię dokumentów film z sir Davidem Attenborough – Wymieranie gatunków: fakty.

„BBC Earth z dumą prezentuje specjalną kolekcję programów, które pokazują piękno naszej Ziemi, lecz także podkreślają jej kruchość. W każdy czwartek o godzinie 19:55 nasz nowy cykl ekologiczny zabierze Cię w podróż odkrywania i głębszego zrozumienia świata, w którym żyjemy, oraz tego, jak możemy go chronić” – tak brytyjski kanał telewizyjny zapowiada swój cykl „W trosce o planetę”.

W ekoserii znajdą się wspomniane tu już „Wymieranie gatunków” (premiera 11 marca), „Zmiany klimatu: fakty” (18 i 25 marca), „7,7 miliarda ludzi” (1 kwietnia), „Ostatnie igloo” (8 kwietnia), „Menu dla dobra planety” (15 kwietnia), „Błękitna planeta: powrót” (22 i 29 kwietnia), a także „Czas natury” (6, 13 i 20 maja).

Ale już w najbliższą niedzielę (7 marca) o godz. 19:00 będzie można zobaczyć w sieci przedpremierowy pokaz filmu, który rozpocznie niniejszy cykl.

W „Wymieraniu gatunków” znany brytyjski biolog i popularyzator wiedzy przyrodniczej sir David Attenborough oraz światowej klasy naukowcy poddadzą analizie zjawisko współczesnego masowego wymierania zwierząt i roślin.

W ciągu nieco ponad 40 lat populacje zwierząt zmniejszyły się o 60 proc. Milionowi gatunków roślin i zwierząt grozi wyginięcie. Wielu z nich już w ciągu najbliższych dziesięcioleci, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania.

D. Attenborough wyjaśnia, czym jest masowe wymieranie, jakie są przyczyny tego zachodzącego obecnie w ogromnym tempie zjawiska (m.in. polowania, toksyczne odpady i przekształcanie gruntów pod uprawy), a także spekuluje, co czeka nas w przyszłości. Naukowcy z kolei przywołują poprzednie masowe wymierania i tłumaczą, czym różnią się one od obecnych. Wskazują także, iż utrata zagrożonych gatunków może mieć efekt domina na całe ekosystemy – wymarcie jednego gatunku stanowi zagrożenie dla populacji innego, także dla ludzi, bowiem środowisko na naszej planecie to zespół naczyń połączonych.

Niewątpliwą wartością filmu jest to, że wskazuje on także możliwe rozwiązania tego globalnego problemu. Sposoby, które mogą pomóc nam zmienić ten zabójczy dla nas wszystkich trend. Odpowiedzialna konsumpcja, ograniczanie spożycia mięsa i obniżenie emisji dwutlenku węgla to potencjalnie czynniki mogące odwrócić bieg wydarzeń. Zegar natury można cofnąć – pod warunkiem, że nie będziemy z tym zwlekać.

Może zainteresuje Cię: Czas ucieka, a ignoranci brylują na salonach

może Ci się spodobać

Jeszcze Nowszy i Wspanialszy Świat

Jak podaje „New York Times”, na amerykańskiej platformie streamingowej Peacock oraz na brytyjskim kanale Sky One pojawiła się świeżutka…

Supertata w 7 filmowych odsłonach

Filmów poruszających kwestię ojcostwa jest wiele. W Dniu Ojca przypominamy kilka z tych, w których tatusiowie dokonują rzeczy…