Badanie Instytutu Gallupa – jak odkryć i rozwijać swoje talenty

26 udostępnień
26
0
0

Badanie Instytutu Gallupa to jedno z najpopularniejszych narzędzi do definiowania talentów, wskazywania i wzmacniania naszych mocnych stron. Opowiada o nim certyfikowana trenerka tej metody Magdalena Czubaszek-Nowaczyk.

Badanie Clifton StrengthsFinder®, popularnie nazywane „testem Gallupa”, zostało opracowane w Instytucie Gallupa. Instytut to firma analityczno-doradcza będąca ośrodkiem badania opinii społecznych. Ważną gałęzią jej zainteresowań jest obszar biznesu. Od 80 lat prowadzi m.in. badania nad zaangażowaniem pracowników. Jej raporty na ten temat są uznawane za miarodajne i bardzo cenione na rynku. Instytut Gallupa jest znany także z badania talentów. Szefem zespołu projektowego, który blisko 40 lat zajmował się tymi badaniami był Donald Clifton, profesor na wydziale psychologii w Nebrasce.

Emilia Baranowska: Czym wyróżnia się badanie Instytutu Gallupa spośród dostępnych na rynku narzędzi rozwojowych?

Magdalena Czubaszek-Nowaczyk: Instytut Gallupa propaguje odejście od tradycyjnego podejścia: analizowania tego, w czym człowiek ma deficyty, określania obszarów do poprawy i konstruowania planów naprawczych. Zamiast tego zachęca do określenia potencjału danej osoby, zdefiniowania jej mocnych stron i inwestowania w rozwój dominujących u niej cech. Oczywiście warto znać swoje słabe strony, aby unikać przedsięwzięć, które są totalnie poza naszymi kompetencjami, nie są dla nas naturalne. Ale jeśli ktoś chce się rozwijać, inwestując w to pieniądze i czas, to warto wybrać szkolenia, kursy, kupować książki, pomagające skupić się na naszych mocnych stronach. Dzięki temu efekty przyjdą łatwiej, szybciej i będą bardziej trwałe.

Jak należy definiować pojęcie „talenty”?

Według Instytutu Gallupa talentem jest naturalny styl myślenia, działania, nawiązywania relacji, sposobu komunikowania się z ludźmi. Mówimy tutaj o wrodzonych predyspozycjach – czy masz odwagę pierwszy nawiązać rozmowę w nowym miejscu, czy potrafisz delegować zadania, czy chętnie przyjmujesz odpowiedzialność, czy umiesz kierować zespołem, przydzielając jego członkom określone role i zadania. Obecnie na czasie jest sprawdzenie, czy potrafisz pracować zdalnie, umiejętnie układając zadania w ciągu dnia. Badanie mierzy talenty, czyli te cechy, które naturalnie nam wychodzą, określa, co robimy z lekkością, łatwością, bezwiednie, bez procedury.

Kiedy warto wykonać takie badanie?

W Stanach Zjednoczonych jest to bardzo popularne narzędzie psychometryczne, wykorzystywane przez studentów, aby mogli świadomie podejmować decyzje dotyczące kierunku kształcenia i drogi rozwoju. W Polsce jest popularne wśród ludzi zainteresowanych swoim rozwojem osobistym i tych na wyższych stanowiskach, dbających o rozwijanie umiejętności interpersonalnych.

Przydaje się, kiedy mamy w perspektywie zmianę pracy. Może dotychczasowa praca spowodowała w nas wypalenie zawodowe, ponieważ wybraliśmy ścieżkę kariery niezgodną z naszymi predyspozycjami? A może znając swoje talenty odważymy się na przekształcenie pasji w biznes?

Lista cech badanych przez Instytut Gallupa: aktywator, analityk, bezstronność, bliskość, czar, dowodzenie, dyscyplina, elastyczność, empatia, indywidualizacja, integrator, intelekt, komunikatywność, kontekst, maksymalista, naprawianie, odkrywczość, odpowiedzialność, optymista, organizator, osiąganie, poważanie, pryncypialność, rozwaga, rozwijanie innych, rywalizacja, strateg, uczenie się, ukierunkowanie, wiara w siebie, wizjoner, współzależność, zbieranie, zgodność.

Kiedy mamy podjąć pierwszą pracę lub chcemy pracę zmienić, badanie pozwoli uzyskać wiedzę o naszych mocnych stronach. Będziemy mogli to później wpisać w CV lub dodać do naszego profilu na Linkedin. Kandydaci często stosują tutaj metodę „kopiuj/wklej”. Działanie szablonem nie zapewnia im jednak przewagi w procesie rekrutacji. Tymczasem dzięki badaniu mogą odkryć, że posiadają cechy mocno premiowane przez rekruterów np. na stanowisku handlowca, w księgowości albo mediach. Będą potrafili te cechy nazwać i właściwie je wykorzystać.

Jest także badanie dla dzieci i nastolatków, ale to temat do osobnej rozmowy.

Jak przebiega badanie?

Przeprowadzane jest online i polega na odniesieniu się do 177 par stwierdzeń. Na reakcję na każde z nich mamy maksymalnie 20 sekund. To sprawia, że musimy wybierać pierwszą odpowiedź, która przychodzi nam do głowy. Pytania dotyczą naszych zachowań, np. „czytam uważnie instrukcję” i „lubię natychmiast rozpoczynać pracę”. Pomiędzy tak sformułowanymi stwierdzeniami jest pięć kropek – pośrodku zaznaczamy odpowiedź neutralną, a bliżej krańców tę bardziej lub mniej zgodną z nami.

Nie zawsze jest tak, że będą to stwierdzenia przeciwstawne. Pierwsze kilkadziesiąt pytań wszyscy dostają takie same, natomiast potem algorytmy określają ranking naszych cech i weryfikują nasze poprzednie odpowiedzi.

Wynik jest generowany automatycznie po ustosunkowaniu się do wszystkich stwierdzeń. Swój raport należy pobrać z konta, założonego przed rozpoczęciem badania na stronie Instytutu Gallupa, nie dostaniemy go na adres mailowy.

Otrzymujemy cztery raporty – dwa są w języku angielskim i dwa w języku polskim. Te po polsku są ogólne, prezentują treści, które są powszechnie dostępne, np. definicje talentów itp. Natomiast te w języku angielskim są spersonalizowane, tworzone dla konkretnego badanego. Na podstawie cech, które wyszły nam jako te z największym natężeniem, powstaje definicja konkretnego człowieka, ponieważ ważna jest także kolejność występowania talentów. Drugi raport spersonalizowany odpowiada na pytanie, która grupa cech jest najsilniejsza.

Raport częściowo po angielsku może stanowić dla niektórych problem…

Dlatego zachęcam, aby wszyscy Polacy przystępujący do badania zaznaczali kraj pochodzenia. Jeśli będzie nas dużo, to może skłonić twórców badania do tłumaczenia raportów na język polski.

może Ci się spodobać
żałoba

Jak poradzić sobie z żałobą?

„Jedynym sposobem na odnalezienie spokoju jest pozwolenie przeszłości na bycie przeszłością” – mawiała dr Elisabeth Kübler-Ross, autorka książki…

Na DESKterze online

Pracując z domu warto zadbać o ergonomiczny sprzęt, dzięki któremu pozycja siedząca przy komputerze nie wpędzi nas w…