Atlas emocji – cenne narzędzie od Dalajlamy

49 udostępnień
49
0
0

Zobaczymy też, że w zależności od sytuacji te nasze emocje mogą przybierać różne zachowania. W pracy być może będzie udawało nam się panować nad gniewem, co ma swoje plusy, bo unikniemy kłótni i być może nie stracimy posady. Ale jeśli stłumimy gniew, może to doprowadzić do wytworzenia się urazy, która będzie przejawiać się np. poprzez bierną agresję albo też po powrocie do domu wyładujemy swoją frustrację na bliskich.

Może zainteresuje Cię: Emocje w pracy. Jak sobie z nimi poradzić?

Dowiemy się także, co stanowi wyzwalacz dla poszczególnych emocji, a także jak poprzez odpowiedni wybór reakcji na dany wyzwalacz możemy zagwarantować sobie określony stan emocjonalny.

Na przykład

Wyzwalacz:

Jesteś niewyspany, w dodatku twój znajomy złości się na ciebie, a w pamięci nosisz już obrazy/schematy podobnych sytuacji, gdy ktoś się na ciebie złościł i jak nieprzyjemne to dla ciebie było

Reakcja odruchowa na sytuację:

Twoje ciało napina się. Czujesz się atakowany.

Reakcja, którą możesz wybrać:

Dajesz sobie czas, by nie reagować od razu, by się uspokoić i dopiero wówczas porozmawiać ze znajomym.

Trzaskasz drzwiami i unikasz rozmowy.

Zaczynasz się kłócić.

Na stronie „Atlasu” można też znaleźć dodatkowe materiały do pracy z emocjami: medytacje transformujące emocje prowadzone przez dr Evę Ekman, córkę Paula Ekmana, która brała udział w pracach nad opracowaniem omawianego tu narzędzia; wywiady Ekmana z Dalajlamą o znaczeniu panowania nad emocjami (uspokojenia umysłu); szkolenia i warsztaty na temat równowagi emocjonalnej.

Pozbyć się emocji?

Niektórzy sądzą, że praca nad emocjami, dążenie do emocjonalnej równowagi jest niczym robienie sobie lobotomii, tylko bez skalpela. Wyobrażają sobie, że chodzi tu o to, by przemienić się w zombiaków, którzy na wszystkie pojawiające się w nich czy w otoczeniu emocje reagują niewzruszeniem – bez okazywania gniewu, smutku czy radości. Tymczasem chodzi tu raczej o świadomość konsekwencji, jakie idą za naszymi emocjonalnymi zachowaniami i o umiejętność zarządzania naszymi reakcjami na pojawiające się w nas odczucia.

Twórcy „Atlasu” wyraźnie podkreślają, że w pracy nad emocjami nie chodzi o to, by się ich pozbyć, bo człowiek jest przecież istotą emocjonalną, lecz żeby te emocje zrozumieć, umieć je rozpoznawać i nimi kierować, nie pozwalając, by to one sterowały nami jak marionetkami.

„Świadomość naszych emocji oznacza zrozumienie, w jaki sposób są wyzwalane, jakie reakcje w nas uruchamiają i jakimi zachowaniami/postawami my na nie reagujemy” – tłumaczą. – „Sama świadomość jest strategią, pomaga nam zrozumieć nasze emocjonalne doświadczenia. Nie chcemy pozbyć się naszych emocji, chcemy strategii, które pomogą nam reagować w pomocny, konstruktywny sposób”.

Jeśli szukamy szczęścia, winniśmy wybrać się w podróż w głąb siebie, zaopatrzeni w mapę, która po tej tajemniczej krainie nas poprowadzi. Dalajlama mówi:

„Każdy pragnie szczęśliwego życia bez trudności czy cierpienia. Niestety (…) sami kreujemy wiele problemów, przed którymi stajemy. Nikt celowo nie tworzy problemów, ale zwykle jesteśmy niewolnikami potężnych emocji, takich jak gniew, nienawiść czy przywiązanie, które opierają się na błędnych projekcjach na temat ludzi i rzeczy. Musimy znaleźć sposoby na zredukowanie tych emocji poprzez eliminację ignorancji, która leży u ich podstaw. Osiągniemy to, stosując przeciwstawne siły.

Tej autorki: Osobowość wysoko wrażliwa (WWO). Jak to jest być „wrażliwcem”?

reklama
reklama
może Ci się spodobać
nieuczciwość

Nieuczciwość

Czy warto być uczciwym? Choć w teorii uczciwość uznaje się za cnotę, wygląda na to, że w praktyce…
wolne media

Wolne media nie takie znów wolne?

Dziki Trener Kolejni zaś przypomnieli apel do mediów ze stycznia 2019 roku o niepromowanie szkodliwych polityków. Nie spotkało…

Przebodźcowani

Słyszeliście kiedyś o przyznaniu prestiżowej nagrody literackiej za twórczość niekoncentrującą się na jakiejś ludzkiej, zwierzęcej, lokalnej lub globalnej…
depresja

Depresja – gdy życie traci sens

Ratunek Poczucie głębokiego bezsensu to nie przelewki. Tu nie pomoże melisa na dobranoc, kąpiel z aromatyczną pianą czy…
samotność

Samotność

Smęty i sentymenty Nie czuję się uprawniona do oceniania niczyjej samotności. Na własnym przykładzie mogę jednak pozwolić sobie…
widok z okna

Widok z okna

W związku z tym, że coraz wyraźniej ujawnia się w Polsce społeczny podział na dwa fronty – wolnościowy…