© Adobe Stock

Aplikacja, która wie, co czujesz

0 udostępnień
0
0
0

Amerykańska agencja badań i rozwoju DARPA pracuje nad aplikacją, która ma umożliwić tamtejszym siłom zbrojnym rozszyfrowywanie i przewidywanie ludzkich zachowań oraz emocji. Aplikacja ma być oparta na technologii sztucznej inteligencji – jak dowiedział się „Forbes”. Jak na razie agencja wydała na ten cel milion dolarów.

Apka nie ma na celu badania zachowań i emocji jednostek, ale analizowanie całych grup społecznych lub narodowych np. na podstawie danych z social mediów. Ma np. wskazywać, czy społeczeństwo danego państwa jest w jakiejś kwestii ugodowe, czy np. jakiś temat rodzi gorące dyskusje i bunt. Może analizować zachowania członków danej partii politycznej i jej zwolenników. To ważne informacje z punktu widzenia wojska i wywiadu. Pierwsze prototypowe rozwiązania nowej technologii przechodzą właśnie fazę testów. Eksperci są jednak wobec tego pomysłu sceptyczni – ich zdaniem sztuczna inteligencja nie jest jeszcze na tak zaawansowanym poziomie, żeby dostarczać zaawansowanych analiz do podejmowania decyzji na szczeblu międzynarodowym.

Podobne badania nad rozpoznawaniem emocji prowadzą również Chiny – jednak skupiają się przede wszystkim na swoim resorcie sprawiedliwości i chcą używać AI do tego, by odczytywać emocje osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa.

Wyobrażacie sobie, że wkrótce mogą nadejść czasy, gdy za pomocą smartfona będzie można przejrzeć na wskroś nasze uczucia? To de facto zatrważająca wizja.

może Ci się spodobać

Chiny: koniec testowania na zwierzętach!

Wiele marek kosmetyków, które zapewniają na swoich etykietkach „nie testujemy na zwierzętach”, rzeczywiście ich nie testuje… przynajmniej w…