Abraham Maslow
Abraham Maslow

Abraham Maslow – hierarchia potrzeb, terapia transpersonalna

14 udostępnień
14
0
0

Abraham Maslow (1 kwietnia 1908 r. – 8 czerwca 1970 r.) – amerykański psycholog, twórca hierarchii potrzeb, założyciel terapii transpersonalnej i humanistycznej. Przełomowe badania Maslowa nad ludzkimi potrzebami, osobowością, motywacją i samorealizacją zmieniły nie tylko oblicze współczesnej psychologii, ale na stałe zagościły w świecie szeroko pojętej nauki, biznesu, a nawet w naszym zwyczajnym, codziennym życiu.

Myśli przewodnie Abrahama Maslowa w 7 punktach

  • Hierarchia potrzeb – człowiek posiada system potrzeb, których zaspokojenie jest motorem napędowym działania. W pierwszej kolejności muszą być zaspokojone podstawowe potrzeby niższego rzędu, żeby człowiek przystąpił do realizacji potrzeb wyższego rzędu. Na hierarchię potrzeb składają się kolejno potrzeby: fizjologiczne, bezpieczeństwa, przynależności, szacunku i uznania, samorealizacji.
  • Motywacją zwykłych ludzi jest dążenie do zaspokojenia podstawowych potrzeb, których im brakuje. Ludziom samorealizującym się nie brakuje żadnej z tych rzeczy, a mimo to wciąż mają impulsy. Pracują i są ambitni, choć w niezwykłym sensie. Ich motywuje doskonalenie charakteru, ekspresja własnej osobowości, dojrzewanie i rozwój, jednym słowem: samorealizacja.
  • Człowiek boi się wiedzy, która mogłaby obudzić w nim poczucie niskiej wartości, pogardy do siebie, wyobcowania, wstydu czy strachu. Ludzie chronią siebie i swój idealny obraz przez różnego rodzaju mechanizmy obronne, które w rzeczywistości służą do zagłuszania nieprzyjemnej prawdy.
  • Ostatecznym celem w życiu człowieka jest realizacja wewnętrznego potencjału i rozwój osobisty. W związku z tym, jedynie ciągłe samodoskonalenie i samozrozumienie są w stanie zapewnić pełnię szczęścia.
  • Osoby spełnione mają głębokie poczucie tożsamości, empatii oraz przywiązania do ludzi. Czują pokrewieństwo i więź, jakby wszyscy ludzie byli członkami jednej rodziny. Jednocześnie są niezależni i doskonale odnajdują się w samotności.
  • Mistyczne doświadczenie jest głębokim przeżyciem emocjonalnym, odmiennym stanem świadomości, charakteryzującym się euforią i poczuciem pełnego szczęścia i spełnienia. U człowieka spełnionego doświadczenia transcendentalne są częstym zjawiskiem, pojawiającym się spontanicznie w codziennym życiu.
  • Człowiek może zamartwiać się przeszłością, bać się o przyszłość, ale jedynie w teraźniejszości może działać. Umiejętność bycia w chwili obecnej jest głównym składnikiem zdrowia psychicznego.

Abraham Maslow – cytaty i powiedzenia

„Muzyk musi tworzyć muzykę, malarz musi malować, a poeta musi pisać, jeśli chcą żyć w zgodzie sami ze sobą. Kim człowiek może być, tym musi być. Musi być wierny własnej naturze”.

„Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe”.

„Jeśli z premedytacją planujesz, by nie wykorzystać w pełni swojego potencjału, będziesz prawdopodobnie nieszczęśliwy do końca swoich dni!”.

Hierarchia potrzeb Maslowa – ciekawostki

Okazuje się, że „piramida Maslowa”, która zmieniła świat, piramidą wcale nie była, ponadto jest niekompletna i niedokładna. Teoria hierarchii potrzeb pojawiła się w 1943 roku w artykule Maslowa „Teoria ludzkiej motywacji”, ale nie w formie trójkąta. Koncepcję podchwycił Douglas McGregor, który zobaczył szansę zastosowania jej w dziedzinie zarządzania. Chociaż McGregor również nie stworzył żadnej piramidy, to nie wziął też pod uwagę wielu niuansów i warunków opisanych przez Maslowa. Tę zmienioną postać zilustrowała w formie trójkąta prostokątnego Keith Davis w 1957 roku. Wizualizacja nie przyjęła się aż do 1960 roku, kiedy to psycholog Charles McDermid opublikował esej zawierający piramidę, którą znamy dzisiaj. Od tamtego momentu popularność piramidalnej hierarchii potrzeb urosła w niespotykanym tempie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

może Ci się spodobać
placebo nocebo

Nocebo – efekt, który musisz poznać

Umysł ma wpływ na nasze życie. Istnieje efekt placebo – pozytywnie nastawiony chory zdrowieje, mimo że kuracja nie powinna dać efektów. W tym tekście opisujemy efekt nocebo
marzenia

Po co nam marzenia?

Zanim zaczniesz czytać ten tekst, zadaj sobie kilka pytań: Czym są dla Ciebie marzenia?, Czy marzenia mają jakiś…

Ludzie mają instynkt religijny

Wielu badaczy jest przekonanych, że wiara religijna to nieunikniona konsekwencja ewolucji naszego gatunku, zaś religia jako taka jest…

Opiekun. Zawód czy misja?

„Jesteśmy wołami, wielbłądami, górnikami i hutnikami życia codziennego. Nikt w tym chorym kraju nie pracuje ciężej od nas.…