Aaron Beck – terapia poznawcza, skala depresji Becka

17 udostępnień
17
0
0

Aaron Temkin Beck (ur. 18 lipca 1921 r.) – amerykański profesor psychiatrii, ojciec terapii poznawczej. Jego wkład w rozwój terapii poznawczo-behawioralnej oraz opracowanie narzędzi do samooceny występowania depresji i stanów lękowych okazały się przełomem w dziedzinie psychiatrii, wciąż zdominowanej przez myśl freudowską. Narzędzia pomiarowe, takie jak: skala depresji Becka, skala beznadziejności Becka, skala lęku Becka mają szerokie zastosowanie w diagnostyce zaburzeń do dziś.

7 głównych myśli i założeń Aarona Becka
  • Ludzie najbardziej cierpią nie z powodu przykrych wydarzeń w życiu, ale z powodu interpretacji tych zdarzeń i przypisywanych im znaczeń. Przyczyną nadmiernych, emocjonalnych reakcji na bodźce jest zniekształcone postrzeganie rzeczywistości.
  • Człowiek nie jest w stanie wybrać zdarzeń i okoliczności, które staną mu na drodze, ale ma świadomy wpływ na ich interpretację i ważność. Każdy ma możliwość, żeby skupić się na pozytywnych lub negatywnych aspektach.
  • Sposób interpretacji rzeczywistości przejawia się w każdej dziedzinie życia człowieka. Nasze myśli i przekonania determinują nasze relacje, zachowania i ogólną kondycję psychofizyczną.
  • Triada Becka składa się z trzech elementów poznawczych: negatywna ocena aktualnych doświadczeń, negatywna ocena własnej osoby i negatywna ocena przyszłości.
  • Miłość jest silnym bodźcem dla męża i żony, aby zapewniać sobie wzajemną pomoc i wsparcie, czynić się nawzajem szczęśliwymi i założyć rodzinę, ale nie jest sama w sobie esencją związku, ponieważ nie zapewnia osobistych cech i predyspozycji, które są niezbędne do utrzymania związku małżeńskiego i jego rozwoju.
  • Maniery, które obowiązują we wczesnym stadium znajomości, w trakcie małżeństwa zostają zastąpione przez inny zestaw manier, zawierający: małostkowość, narzekanie i wyszukiwanie wad z dzieciństwa.
  • Podejście poznawcze pomaga człowiekowi przezwyciężać trudności, które są przyczyną emocjonalnych zaburzeń i desperacji. Pokazuje ono szerszą perspektywę na uzależnienie od narkotyków, motywowane chęcią doświadczenia przyjemności i/lub uwolnienia od dyskomfortu.
Aaron Beck – słynne cytaty

„Silniejsza osoba to nie ta, która robi najwięcej hałasu, ale ta, która może spokojnie skierować rozmowę na zdefiniowanie i rozwiązanie problemów”.

Terapia poznawcza ma na celu złagodzenie psychologicznego napięcia poprzez korygowanie nieporozumień. Poprawiając błędne przekonania, możemy stłumić nadmierne reakcje”.

„Jeśli nasze myślenie zostaje złapane w pułapkę zniekształconych, symbolicznych znaczeń, nielogicznego rozumowania i błędnych interpretacji, stajemy się w rzeczywistości ślepi i głusi”.

Aaron Beck – interesujące fakty, ciekawostki

Aaron Beck zaczął karierę jako psychoanalityk, przez pierwsze lata studiował i praktykował psychoterapię w tym nurcie. Transformacja od podejścia psychoanalitycznego do terapii poznawczej trwała dwa lata. Punktem zwrotnym dla Becka było odkrycie braku empirycznych dowodów na poparcie psychoanalitycznej teorii depresji. W swoich pracach zaczął on kwestionować skuteczność terapii psychoanalitycznej w leczeniu zaburzeń depresyjnych. W wyniku swoich obserwacji w 1963 roku Beck opracował autorskie podejście kognitywne, które stało się fundamentem do stworzenia nowatorskiego nurtu poznawczo-behawioralnego.

Godny uwagi jest fakt, że w 2011 roku Amerykańskie Towarzystwo Lekarzy Psychoanalitycznych uhonorowało go Nagrodą Zygmunta Freuda.

może Ci się spodobać

Z każdej historii bierz, co najlepsze

Życie nie zawsze jest kolorowe. Czasami mierzymy się z wymagającymi sytuacjami. Trudna relacja, stracone pieniądze, rozstanie, wredna szefowa,…
moc pisania

Moc pisania

Kto Cię wysłucha, gdy przeżywasz trudne emocje? Kto zawsze znajdzie dla Ciebie czas? Kto nigdy nie oceni i…
Katarzyna de Lazari Radek

O szczęście trzeba zabiegać

Większość z nas jest hedonistami, tylko nie zawsze sobie to uświadamiamy i nie zawsze mamy przestrzeń, aby ten…
jak dobrze zacząć dzień

Jak dobrze zacząć dzień?

Od czego zaczynasz dzień? Jeśli nawykowo sięgasz po telefon lub pilota, żeby włączyć kanał informacyjny – uważaj. To,…