7 technik pracy z ciałem. Ciało w psychoterapii

23 udostępnień
23
0
0

Jak pracować z ciałem? Które metody są najskuteczniejsze. Na czym polegają poszczególne techniki pracy z ciałem. Komu i na co pomagają?

Holistyczne podejście do człowieka zakłada wzajemne powiązanie umysłu, emocji i ciała. Praca z ciałem i uwolnienie go od napięć i blokad przekłada się na poprawę funkcjonowania całego systemu autoimmunologicznego, ogólnej kondycji psychofizycznej, a także głębsze zrozumienie siebie i swoich emocji. Dlatego praca z ciałem w psychoterapii może okazać się niezwykle skuteczna.

Metody pracy z ciałem

Metoda polegająca na uciskaniu, opukiwaniu, głaskaniu, dotykaniu odpowiednich punktów (w większości tożsamych z tymi używanymi w akupunkturze), odpowiadających różnym narządom wewnętrznym. Zamierzonym efektem jest pobudzenie naturalnych zdolności organizmu do samoregeneracji oraz przywrócenie swobodnego przepływu energii życia (chi) pomiędzy narządami. Więcej: Akupresura

Terapia nakierowana na przywrócenie równowagi w dystrybucji płynu mózgowo-rdzeniowego poprzez usuwanie blokad w jego przepływie oraz wzmocnienie jego naturalnego rytmu wznoszenia i opadania. Efekt ten jest osiągany poprzez delikatną manipulację tkanek miękkich i kostnych w obrębie czaszki, kręgosłupa i kości krzyżowej. Ta metoda pracy z ciałem stosowana do leczenia przewlekłych dolegliwości mięśniowo-szkieletowych i nerwowo- mięśniowych. Więcej: Co i kogo leczy terapia czaszkowo-krzyżowa?

Rodzaj fizykoterapii, skupiający się na złagodzeniu bólu i napięcia w tkankach łącznych oraz przywróceniu im zakresu ruchu poprzez nacisk na odpowiednie punkty spustowe. Często stosowany w leczeniu przewlekłego bólu mięśniowo-powięziowego. Składa się z dwóch etapów: lokalizacji i ucisku punktu spustowego oraz ćwiczeń rozciągających mięśnie rozluźnione w wyniku działania terapeuty. Więcej: Terapia punktu spustowego.

  • Rolfing, inaczej integracja strukturalna

Terapia manualna oparta na głębokiej manipulacji tkanek miękkich w celu przywrócenia równowagi struktury mięśniowo-powięziowej oraz prawidłowego położenia segmentów ciała.
Praca z ciałem podzielona jest na 10 sesji, wykonywanych w odstępie od jednego do kilku tygodni. Więcej: Rolfing – skąd się wziął? Co oznacza? Jak działa?

Metoda skoncentrowana na analizie wzorców napięcia i stresu w ciele, a następnie redukcji niekorzystnych nawyków w postawie i ruchu za pomocą praktycznych wskazówek i ćwiczeń wizualizacyjnych. Technika pomocna w leczeniu długotrwałego bólu pleców i szyi oraz choroby Parkinsona. Więcej: Technika Alexandra.

Ten sposób pracy z ciałem zwany jest też jogą dla leniwych. To zabieg terapeutyczny, koncentrujący się na systemie linii energetycznych Sen, przez które przepływa siła życiowa ciała. Terapeuta używa kciuków, dłoni, stóp, kolan, łokci do uciskania ważnych punktów leżących na liniach Sen. Odblokowana w ten sposób energia wpływa na energetyczne zrównoważenie ciała, zwiększenie jego elastyczności i zakresu ruchu oraz uwolnienie potencjału leczniczego organizmu. Masaż ten łączy elementy akupresury, shiatsu i pasywnej jogi. Więcej: Masaż tajski – na czym polega, jak działa i jakie są efekty?

  • Terapia Tragera

Integracja psychofizyczna Tragera koncentruje się na eliminowaniu nieprawidłowych wzorców ruchu oraz napięcia mięśniowo-nerwowego poprzez wykonywanie delikatnych, rytmicznych ruchów kołysania, wibrowania, rozciągania. Praktyka Tragera jest podzielona na dwa etapy: część stołową oraz ćwiczenia taneczne Mentastics. Więcej: Terapia Tragera

może Ci się spodobać
książki nagrodzone

Prezentownik: 7 nagrodzonych książek

W poszukiwaniu wartościowych książek nierzadko kierujemy się wysokimi notami literackich krytyków i śledzimy werdykty jury książkowych konkursów, zwłaszcza…