kadr z filmu „Helikopter w ogniu”

7 poruszających filmów o misjach pokojowych ONZ

12 udostępnień
12
0
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Obchodzimy go już po raz 19. Z tej okazji w SiedemÓsmych przypominamy wyjątkowe filmy powstałe na cześć tych, którzy służyli i służą w operacjach organizacji, zabiegając o pokój na świecie.

1. „Helikopter w ogniu”

Mogadiszu / Somalia, 3–4 października 1993 roku

W 1993 roku w pogrążonej w wojnie domowej i ogarniętej chaosem Somalii wycieńczoną klęską głodu ludność cywilną terroryzowała lokalna policja. Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wyjściu z pomocą afrykańskiemu państwu i zakończeniu wojny. Jednym z etapów pokojowej misji ONZ miała być operacja związana ze szczytem najwyższych somalijskich oficerów w stolicy kraju, Mogadiszu. Wysłano tam elitarne oddziały komandosów w celu porwania dwóch poruczników wojsk zbuntowanych Somalijczyków. Krótka w zamyśle (niespełna godzinna w planach) operacja przerodziła się w kilkunastogodzinną krwawą walkę, w wyniku której życie straciło 18 amerykańskich żołnierzy, a niemal 100 zostało rannych.

„Helikopter w ogniu” to szalenie poruszająca opowieść o męstwie, odwadze, a także okrutnych i bezlitosnych realiach współczesnej wojny. Film został zekranizowany w 2001 roku przez Ridleya Scotta, a główne role zagrali w nim: Josh Hartnett, Ewan McGregor, Jason Isaacs, Tom Sizemore, Sam Shepard, Eric Bana i Orlando Bloom. Obraz zdobył dwa Oscary. Ważnym polskim akcentem była nominacja do statuetki za zdjęcia dla Sławomira Idziaka.

może Ci się spodobać
suszone pomidory

Suszone pomidory umilą chłodne dni

Miłośnicy pomidorów już za kilka tygodni będą śpiewać za Kabaretem Starszych Panów „Addio pomidory”. Możemy ukoić smutek suszonymi…
feblik warsztaty rękodzieło

Mieć Feblika do rękodzieła

– Ręce są zdolne do czegoś więcej niż scrollowanie ekranu smartfona. Mogą tworzyć – uważają Marzena i Andrzej…