Anna Bilińska, Saska Kępa

7 obrazów Anny Bilińskiej

1 udostępnień
1
0
0

W warszawskim Muzeum Narodowym możemy podziwiać wystawę „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893”. Kuratorkami wystawy są Renata Higersberger i Agnieszka Bagińska, którym udało się zgromadzić niemal wszystkie prace tej znakomitej malarki. Zapomnianą dziś Annę Bilińską stawiano w jednym rzędzie z najwybitniejszymi polskimi artystami.

O życiu i twórczości malarki Anny Bilińskiej przeczytasz TUTAJ

1. Studium postaci, 1884 rok

Studium postaci, 1884 rok

(To nowy tytuł, poprzednio określano ten obraz jako „Murzynka”). Pochodzi z czasów Académie Julian i przedstawia jedną z portretowanych przez uczennice modelek. Nieduży portret, ale o magnetycznej sile przyciągania.

Przez wiele lat obraz uważany był za zaginiony. Przed samą wojną został sprzedany do Muzeum Narodowego, zaś w 1944 roku „wyjechał” z Warszawy razem z Niemcami. Na chwilę pojawił się gdzieś w latach 50., a potem ślad po nim zaginął. Aż do roku 2011, gdy okazał się być ozdobą aukcji w Monachium. Natychmiastowa polska reakcja i działania prawne i dyplomatyczne przyniosły rezultat o tyle, że dzieło wróciło do Polski po… wypłaceniu „właścicielowi” sutej rekompensaty.

może Ci się spodobać

Pięć przemian taty

Według kuchni pięciu przemian każdy ze składników przynależy do jednego żywiołu, a kolejność ich przenikania się, tym samym…
wegańskie hotele

7 europejskich hoteli idealnych dla wegan

Jeśli chcesz udać się w wyjątkowe miejsce, w którym słowa takie jak „zero waste”, „roślinny”, „zrównoważony”, „naturalny” mają…