Anna Bilińska, Saska Kępa

7 obrazów Anny Bilińskiej

1 udostępnień
1
0
0

W warszawskim Muzeum Narodowym możemy podziwiać wystawę „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893”. Kuratorkami wystawy są Renata Higersberger i Agnieszka Bagińska, którym udało się zgromadzić niemal wszystkie prace tej znakomitej malarki. Zapomnianą dziś Annę Bilińską stawiano w jednym rzędzie z najwybitniejszymi polskimi artystami.

O życiu i twórczości malarki Anny Bilińskiej przeczytasz TUTAJ

1. Studium postaci, 1884 rok

Studium postaci, 1884 rok

(To nowy tytuł, poprzednio określano ten obraz jako „Murzynka”). Pochodzi z czasów Académie Julian i przedstawia jedną z portretowanych przez uczennice modelek. Nieduży portret, ale o magnetycznej sile przyciągania.

Przez wiele lat obraz uważany był za zaginiony. Przed samą wojną został sprzedany do Muzeum Narodowego, zaś w 1944 roku „wyjechał” z Warszawy razem z Niemcami. Na chwilę pojawił się gdzieś w latach 50., a potem ślad po nim zaginął. Aż do roku 2011, gdy okazał się być ozdobą aukcji w Monachium. Natychmiastowa polska reakcja i działania prawne i dyplomatyczne przyniosły rezultat o tyle, że dzieło wróciło do Polski po… wypłaceniu „właścicielowi” sutej rekompensaty.

może Ci się spodobać
Radio Sovo

Po normalność do… Radio SoVo

Macie dość zmanipulowanych mediów, reagujecie alergią na clickbaity, podobnie jak na przeintelektualizowane materiały w sieci i wyphotoshopowane gwiazdy?…