© Adobe Stock

7 najpopularniejszych blogów o rozwoju osobistym 2020 – ranking

62 udostępnień
61
0
1

Zjawisko rozwoju osobistego przywędrowało do Polski wraz z zagranicznym kapitałem na początku lat 90. XX wieku. Personalne treningi miały zwiększyć wydajność pracy menadżerów w korporacjach. Metody coachingu zaczęły następnie służyć do porządkowania życia osobistego, a w kręgach rozwojowych dążenie do osiągnięcia pełnego potencjału stało się niemal koniecznością.

Wiele tytułów w internecie przestrzega przed wpadnięciem w pułapkę samorozwoju. Zazwyczaj przywołują takie argumenty, jak: bezkrytyczne podejście do metod rozwojowych, ślepe podążanie za autorytetami, uzależnienie od kolejnych szkoleń oraz generowanie sztucznej motywacji. Podczas gdy szeregi sceptyków rosną w siłę i zataczają coraz szersze kręgi, rynek rozwojowy nic sobie z tego nie robi i podobno, obok branży IT, jest najszybciej rozwijającym się sektorem.

Wierzymy, że stworzony przez nas ranking najpopularniejszych blogów o rozwoju osobistym będzie źródłem inspiracji i praktycznych wskazówek, ale przepuszczonych przez wewnętrzny kompas racjonalności i selektywnej przydatności.

1. Kobiecy Punkt Widzenia

Twórczyni Mentalnego Spa Anna Witowska doradza na podstawie własnego doświadczenia, jak wyjść z depresji, długów i toksycznej relacji oraz skierować swoje życie na nowe tory. Blog podsuwa pomysły na odnalezienie wewnętrznej mocy, energii i przekraczanie barier, budowanych przez nasz umysł. Można z niego pozyskać praktyczne kroki oraz ćwiczenia do wypracowania dobrych nawyków i „ruszenia z miejsca”.

„Czasami wystarczy zadać sobie odpowiednie pytania, aby zyskać lepszą perspektywę… I dzięki odpowiedziom uzmysłowić sobie, że chwilowe emocje nie są warte życiowych strat”.

Więcej na blogu: blog.aniawitowska.com

2. Tamara Gonzalez Perea

Blogerka szturmem weszła do blogosfery zajmującej się rozwojem osobistym. Aktualnie treści dotyczą głównie tematów związanych z szeroko pojętym rozwojem, świadomością, relacjami. Nie brakuje także wątków w sferze mody, urody i domu. Co więcej zainteresowani mogą pozyskać praktyczną wiedzę w formie podcastów, video, a także uczestnicząc w autorskich warsztatach rozwojowych.

„Osoby mniej odporne na krytykę odczuwają nieustanną potrzebę otrzymywania pozytywnego feedbacku, co też w krótkim czasie może prowadzić do uzależnienia od zdobywanej w internecie atencji.”

Więcej na blogu tamaragonzalezperea.com

3. Psychologia przy kawie

Blog prowadzi obecnie Katarzyna Krakowska psycholożka, trenerka oświaty oraz biznesu i umiejętności interpersonalnych. Wpisy są kopalnią wiedzy w zakresie relacji, wychowania dzieci, pracy oraz życiowych wyzwań z kobiecego punktu widzenia. A wszystko to jest poparte rzetelną psychologiczną wiedzą. Na stronie umieszczone są także wywiady z inspirującymi osobowościami.

„Radzenie sobie ze skutkami własnych niepowodzeń, zabiera nam tyle czasu, że brakuje nam już energii na zrobienie czegoś, co prowadzi do sukcesu”.

Więcej na blogu psychologiaprzykawie.pl

4. Lifemanagerka

Pasjonatka zdrowego i uważnego stylu życia Agnieszka Świetlik na swoim lifestylowym blogu koncentruje się na zagadnieniach dotyczących zdrowego ciała, zdrowego ducha i zdrowego domu. Autorka dzieli się także swoimi przemyśleniami i pomysłami dotyczącymi ekologii, podróży i pożywnej kuchni, nie ukrywa również swojej miłości do zwierząt. W specjalnej zakładce znajdują się pyszne przepisy na zdrową dietę.

„Szczęście to odpowiedni stan umysłu, a medytacja to trening umysłu, który może bardzo pomóc Ci go osiągnąć. Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz być człowiekiem sukcesu i zarabiać góry pieniędzy, żeby być szczęśliwa”.

Więcej na blogu lifemanagerka.pl

5. Liczy się wynik

Bartek Popiel to szkoleniowiec i przedsiębiorca, który na swoim blogu analizuje wiele tematów – od rozwoju osobistego, refleksji nad codziennym życiem i jego wyzwaniami, poprzez marketing i sprzedaż, aż po zwiększanie produktywności i strategie biznesowe. Szczególny akcent kładzie na doradztwo w dziedzinie przedsiębiorczości oraz budowanie stabilnej firmy.

„Umysł, ta dziwna rzecz, która skrywa tyle tajemnic, a która została umieszczona w głowie każdego z nas, przyzwyczajona do mnóstwa bodźców, po prostu nie znosi nudy. Domaga się nowych stymulantów. Chce mieć co analizować. Nawet jeśli tym czymś jest ból, który serwuje sobie na własne życzenie”.

Więcej na blogu liczysiewynik.pl

6. Edyta Zając

Blog prowadzony przez psycholożkę, trenerkę i autorkę książek psychologicznych. Wartościowe wpisy pojawiają się bardzo regularnie. Można znaleźć w nich wyczerpujące informacje na temat szeroko tu rozumianego rozwoju osobistego, nabierania pewności siebie, zwiększania efektywności w działaniu, budowania relacji, planowania i organizacji czasu, a także rozwoju zawodowego.

„Niektóre cele niosą w sobie ekscytację i niechęć. Są piękne, budujące, wieszczą zmiany i piękne życie. Jednocześnie jednak łączą się z pracą, wysiłkiem, nowymi nawykami i działaniem, które niekoniecznie jest tak kuszące jak sam cel”.

Więcej na blogu edytazajac.pl

7. Michał Pasterski

Swoim doświadczeniem na blogu rozwojowym dzieli się praktyk terapii IFS (System Wewnętrznej Rodziny), twórca warsztatów Life Architect oraz Fundacji Świadoma Edukacja. Na blogu znajdują się eksperckie materiały na temat psychologii i psychoterapii, praktyczne wskazówki dotyczące medytacji, uważności i akceptacji oraz wyczerpujące artykuły na temat edukacji.

„Klasyczne psychodeliki są substancjami, które mają niski potencjał bycia nadużywanymi. Pod względem biologicznym nie są uzależniające, ale człowiek może uzależnić się od wszystkiego, co w jakiś sposób zmienia nasz stan świadomości (włącznie z mediami społecznościowymi, kawą czy hazardem)”.

Więcej na blogu michalpasterski.pl

może Ci się spodobać
duchowość a religia

Duchowość a religia

Pojęcia tożsame, sprzeczne, jedno zawiera się w drugim, a może jedno przed drugim należy „ocalić” – co sugeruje…

Jak izolacja z powodu COVID-19 może wpływać na psychikę dzieci?

Od kilku miesięcy staramy się ograniczać kontakty z ludźmi, część z nas pracuje zdalnie, dzieci uczą się online. Jak tłumaczyć dzieciom tę trudną sytuację? Jak dbać o ich dobre samopoczucie? Na te pytania odpowiada psycholog Monika Socik.