7 filmów na Światowy Dzień Ziemi

21 udostępnień
21
0
0

Tegoroczny Światowy Dzień Ziemi – czyli największe na świecie ekologiczne święto – obchodzimy po raz 31. W tym roku odbywa się on pod hasłem: „Przywróć naszą Ziemię”. Postanowiliśmy z tej okazji wybrać 7 filmów o naszej planecie, które w SiedemÓsmych uważamy za ważne. Są one także emocjonującą dawką wiedzy o Ziemi dziś oraz o jej mieszkańcach.

1. „Człowiek”, 2015 rok

Nad tym filmem Yann Arthus-Bertrand, francuski podróżnik, fotograf, reżyser, reporter i dziennikarz, a także Ambasador Dobrej Woli Programu Środowiskowego ONZ, pracował trzy lata. Jego celem była odpowiedź na pytanie: „Co czyni mnie człowiekiem?”.

„Jestem jednym spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi” – mówi twórca filmu. – „Od 40 lat fotografuję naszą planetę i różnorodność jej mieszkańców, ale cały czas mam wrażenie, że ludzkość nie zrobiła żadnego postępu. Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Nie szukam odpowiedzi w statystykach czy analizach, ale w samym człowieku”.

Na kluczową egzystencjalną kwestię stawianą przez Arthusa-Bertranda stara się odpowiedzieć w jego dokumencie dwa tysiące kobiet i mężczyzn z różnych zakątków świata.

Film jest podróżą po kuli ziemskiej. Poznajemy ludzi różnych wyznań, kultur, narodowości, ludzi w różnym wieku. Patrzymy na biedę i bogactwo, radość i cierpienie, miłość i nienawiść, wybaczanie i zemstę, życie i śmierć.

Spotykamy m.in. José Mujica – byłego prezydenta Urugwaju, który w czasie swojej prezydentury oddawał 90 proc. dochodów na cele dobroczynne i przemieszczał się starym, wysłużonym garbusem. Słuchamy jak mówi:

„Możesz cieszyć się z małych rzeczy, bez żadnego zbędnego bagażu, kiedy nosisz szczęście w sobie. Możesz też nie znaleźć szczęścia w niczym ani też nigdzie. Nie jestem adwokatem ubóstwa. Jestem propagandzistą trzeźwego myślenia. (…) Stworzyliśmy sobie potężną górę zbędnych potrzeb. Kup coś nowego z pogardą dla czegoś starego. W ten sposób właśnie marnujemy sobie życie. Kiedy ja coś kupuję, lub kiedy ty coś kupujesz, nie płacimy za to pieniędzmi. Płacimy godzinami swojego życia, które poświęciłeś, by na to zarobić. Różnica między posiadaniem a życiem jest taka, że życia nie możesz kupić za pieniądze. A twoje życie tylko się skraca”.

Oglądamy, słuchamy i zaczynamy zadawać sobie pytanie: „Co czyni mnie człowiekiem?”.

reklama
reklama
może Ci się spodobać
kryzys klimatyczny

Cieńsza czcionka, bo topnieją lodowce

Fińska gazeta „Helsingin Sanomat” zaprojektowała krój pisma o nazwie Kryzys Klimatyczny. Gazeta używa go w materiałach omawiających sprawy…
wilamowice

Wilamowski – zapomniany język

Jeden z najbardziej zagrożonych etnolektów w Europie. Zna go zaledwie garstka ludzi w Polsce, dla około 30 z…
programy ekologiczne

BBC – w trosce o planetę

11 marca BBC Earth rozpoczyna cykl programów o tematyce ekologicznej. Ale już w niedzielę 7 marca, cztery dni…