7 filmów na Światowy Dzień Ziemi

25 udostępnień
25
0
0

Tegoroczny Światowy Dzień Ziemi – czyli największe na świecie ekologiczne święto – obchodzimy po raz 31. W tym roku odbywa się on pod hasłem: „Przywróć naszą Ziemię”. Postanowiliśmy z tej okazji wybrać 7 filmów o naszej planecie, które w SiedemÓsmych uważamy za ważne. Są one także emocjonującą dawką wiedzy o Ziemi dziś oraz o jej mieszkańcach.

1. „Człowiek”, 2015 rok

Nad tym filmem Yann Arthus-Bertrand, francuski podróżnik, fotograf, reżyser, reporter i dziennikarz, a także Ambasador Dobrej Woli Programu Środowiskowego ONZ, pracował trzy lata. Jego celem była odpowiedź na pytanie: „Co czyni mnie człowiekiem?”.

„Jestem jednym spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi” – mówi twórca filmu. – „Od 40 lat fotografuję naszą planetę i różnorodność jej mieszkańców, ale cały czas mam wrażenie, że ludzkość nie zrobiła żadnego postępu. Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Nie szukam odpowiedzi w statystykach czy analizach, ale w samym człowieku”.

Na kluczową egzystencjalną kwestię stawianą przez Arthusa-Bertranda stara się odpowiedzieć w jego dokumencie dwa tysiące kobiet i mężczyzn z różnych zakątków świata.

Film jest podróżą po kuli ziemskiej. Poznajemy ludzi różnych wyznań, kultur, narodowości, ludzi w różnym wieku. Patrzymy na biedę i bogactwo, radość i cierpienie, miłość i nienawiść, wybaczanie i zemstę, życie i śmierć.

Spotykamy m.in. José Mujica – byłego prezydenta Urugwaju, który w czasie swojej prezydentury oddawał 90 proc. dochodów na cele dobroczynne i przemieszczał się starym, wysłużonym garbusem. Słuchamy jak mówi:

„Możesz cieszyć się z małych rzeczy, bez żadnego zbędnego bagażu, kiedy nosisz szczęście w sobie. Możesz też nie znaleźć szczęścia w niczym ani też nigdzie. Nie jestem adwokatem ubóstwa. Jestem propagandzistą trzeźwego myślenia. (…) Stworzyliśmy sobie potężną górę zbędnych potrzeb. Kup coś nowego z pogardą dla czegoś starego. W ten sposób właśnie marnujemy sobie życie. Kiedy ja coś kupuję, lub kiedy ty coś kupujesz, nie płacimy za to pieniędzmi. Płacimy godzinami swojego życia, które poświęciłeś, by na to zarobić. Różnica między posiadaniem a życiem jest taka, że życia nie możesz kupić za pieniądze. A twoje życie tylko się skraca”.

Oglądamy, słuchamy i zaczynamy zadawać sobie pytanie: „Co czyni mnie człowiekiem?”.

może Ci się spodobać
muchomor

Zanim odlecisz – rzecz o muchomorach

Wiedza o właściwościach roślin była wykorzystywana przez zamieszkujące Ziemię ludy od tysięcy lat. Liście, bulwy, korzenie, pędy, kwiaty,…

7 sławnych polskich artystek

Polska miała szczęście do artystek, które wyprzedzały swoje epoki – czasem nie miały pojęcia o tym, co dzieje…

Jeszcze Nowszy i Wspanialszy Świat

Jak podaje „New York Times”, na amerykańskiej platformie streamingowej Peacock oraz na brytyjskim kanale Sky One pojawiła się świeżutka…