Rysunek Białego Królika do serii Alicja w Krainie Czarów © Ralph Steadman Art Collection, 2019

7 europejskich wystaw 2021 roku – „nie do przeoczenia”

30 udostępnień
29
0
1

Pandemiczna rzeczywistość sprawiła, że o wspaniałych wystawach w ubiegłym roku musieliśmy zapomnieć. Teraz jednak europejskie galerie i muzea zachwycają programami.

Poniżej przedstawiamy siedem najważniejszych wydarzeń w świecie sztuki w Europie.

David Hockney w Londynie
Royal Academy of Arts, do 26 września 2021 roku

Kiedy cztery lata temu w Tate Britain pojawiła się retrospektywna wystawa jednego z najwybitniejszych malarzy współczesnego świata, jeszcze przed jej otwarciem, w przedsprzedaży rozeszło się 20 tysięcy biletów. Ba, galeria uruchomiła potem tzw. nocne zwiedzanie z uwagi na zainteresowanie, które przerosło oczekiwania organizatorów.

Hockney znany jest z tego, że w swojej wielodekadowej karierze badał nowe technologie i odkrywał różne sposoby tworzenia sztuki, zaczynając od sztalug i pędzli, na iPadzie skończywszy. Po ten drugi sięgnął kilka lat temu, gdy doznał udaru i na wiele miesięcy trafił do łóżka. Malował wtedy głównie to, co widział za oknem swojej sypialni.

Wystawa, która rozpoczęła się niedawno w Royal Academy of Arts, nazywa się „Nadejście Wiosny, Normandia, 2020” i można na niej zobaczyć zbiór 116 dzieł Hockneya (stworzonych na iPadzie), a następnie wydrukowanych na papierze. Wszystkie o optymistycznym charakterze, zachwycające się światem przyrody – rozwojem i przebiegiem wiosny i wszystkie zrealizowane wiosną 2020 roku, w czasie kiedy artysta przebywał w swoim domu w Normandii.

link: https://www.royalacademy.org.uk/exhibition/david-hockney

może Ci się spodobać
dynia warzywna jesieniara

Dynia – warzywna jesieniara

Przyszła jesień. Temperatura za oknem spadła, w środku jeszcze nie grzeją, za to powoli rozpoczynamy sezon na fotel,…