Rysunek Białego Królika do serii Alicja w Krainie Czarów © Ralph Steadman Art Collection, 2019

7 europejskich wystaw 2021 roku – „nie do przeoczenia”

0 udostępnień
0
0
0

 

Pandemiczna rzeczywistość sprawiła, że o wspaniałych wystawach w ubiegłym roku musieliśmy zapomnieć. Teraz jednak europejskie galerie i muzea zachwycają programami.

Poniżej przedstawiamy siedem najważniejszych wydarzeń w świecie sztuki w Europie.

David Hockney w Londynie
Royal Academy of Arts, do 26 września 2021 roku

Kiedy cztery lata temu w Tate Britain pojawiła się retrospektywna wystawa jednego z najwybitniejszych malarzy współczesnego świata, jeszcze przed jej otwarciem, w przedsprzedaży rozeszło się 20 tysięcy biletów. Ba, galeria uruchomiła potem tzw. nocne zwiedzanie z uwagi na zainteresowanie, które przerosło oczekiwania organizatorów.

Hockney znany jest z tego, że w swojej wielodekadowej karierze badał nowe technologie i odkrywał różne sposoby tworzenia sztuki, zaczynając od sztalug i pędzli, na iPadzie skończywszy. Po ten drugi sięgnął kilka lat temu, gdy doznał udaru i na wiele miesięcy trafił do łóżka. Malował wtedy głównie to, co widział za oknem swojej sypialni.

Wystawa, która rozpoczęła się niedawno w Royal Academy of Arts, nazywa się „Nadejście Wiosny, Normandia, 2020” i można na niej zobaczyć zbiór 116 dzieł Hockneya (stworzonych na iPadzie), a następnie wydrukowanych na papierze. Wszystkie o optymistycznym charakterze, zachwycające się światem przyrody – rozwojem i przebiegiem wiosny i wszystkie zrealizowane wiosną 2020 roku, w czasie kiedy artysta przebywał w swoim domu w Normandii.

link: https://www.royalacademy.org.uk/exhibition/david-hockney


może Ci się spodobać

Banksy – anonimowy geniusz

Trudno chyba znaleźć osobę, która nie słyszała o Banksym – Brytyjczyku niezwykle trafnie interpretującym otaczającą nas rzeczywistość, komentującym…
programy ekologiczne

BBC – w trosce o planetę

11 marca BBC Earth rozpoczyna cykl programów o tematyce ekologicznej. Ale już w niedzielę 7 marca, cztery dni…

Patriotyzm w chocholim transie

Prawicowa obsesja niepodległościowa nie ma nic wspólnego z miłością do ojczyzny. Obsesja karmi się lękiem, miłość zaś buduje…

Sztuka lekarstwem na traumy

„Sztuka potrafi zmienić rzeczywistość, zarówno tę w nas, jak i tę na zewnątrz. Ja dzięki niej odzyskuję kobietę…