drabina, blogi rozwojowe
© Adobe Stock

7 blogów psychologicznych i rozwojowych, o których nie wiedzieliście

1 udostępnień
1
0
0

Cyniczny uśmiech pojawiający się na ustach rodaków wraz z przekonaniem, że „każdy w Ameryce musi mieć swojego psychoanalityka” może nieco zblednąć, kiedy okaże się, że w Polsce każdy potrzebuje mieć osobistego „coacha”.

Dążenie do samorozwoju jest integralną cechą, wpisaną w naturę każdego człowieka. Realizacja pełni potencjału znajduje się na szczycie słynnej hierarchii potrzeb Maslowa. W związku z powyższym przyjęło się uważać, iż należy zapewnić korzystne środowisko, wspomagające samorealizację jednostki, ponieważ blokowanie jej rozwoju może wywołać negatywne konsekwencje. W efekcie moda na samorozwój, poszukiwanie spełnienia i poprawę jakości życia nie słabnie od lat. Napędza wiele osób do wprowadzania korzystnych zmian, a co ważniejsze dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi. Dzięki temu w rozwojowej blogosferze powstają różne materiały, które mogą być źródłem inspiracji, wskazówek i motywacji. Coachów i porad jest już wszędzie tak wiele, że nie sposób w tym gąszczu rozeznać się, co wybrać, co właśnie dla nas byłoby cenne.

Dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie blogów psychologiczno-rozwojowych, o których być może nie wiecie, a na których naszym zdaniem warto się zatrzymać.

1. Uważniej.pl

Blog założyła psycholożka Kamila Anna Paszelke, która porusza tematykę z zakresu psychologii rozwoju, psychologii emocji, a szczególną uwagę poświęca psychologii rodziny. Zainicjowała także Kampanię Społeczną Higieny Umysłu- #Równoważę. Artykuły są krótkie, ale treściwe i poparte rzetelną psychologiczną wiedzą. Ponadto najważniejsze informacje są podane w formie wypunktowanych list, dlatego łatwo je przyswoić.

Teorii naukowych związanych z mózgiem jest wiele, jednak uogólniając, można powiedzieć, że mózg gadzi odpowiada za podświadomość i nawyki, mózg paleossaków (limbiczny) za emocje, natomiast mózg neossaków (kora nowa) za myślenie.

Więcej na blogu: https://uwazniej.pl

2. Blimsien

W przestrzeni blimsien Nina dzieli się swoją osobistą ścieżką w poszukiwaniu holistycznego “osiędbania”. Treści obfitują w techniki, przepisy i inspiracje, które pomagają zregenerować ciało i umysł, a także zadbać o środowisko naturalne. Strona zawiera także sekcję rekomendacji ciekawych artykułów omawiających konkretny temat, problem, zagadnienie.

W moim odczuciu kobieta osięzadbana to taka, która dąży do równowagi w swoim świecie. Zadbana kobieta to ta, która jest zdrowa, daje sobie prawo do odpoczynku, rozwija swoje pasje, jest stabilna finansowo, ma dobre relacje, kontakt ze swoją duchowością, zadbaną sferę intelektualną i emocjonalną.

Więcej na blogu: http://blimsien.com

3. Take life in your hands

Ula na swoim blogu umieściła całe kompendium wiedzy dotyczące: samoświadomości, pracy nad sobą, emocji, relacji, skuteczności w działaniu, organizacji, kariery, szczęśliwego życia, inspiracji czy relaksu. Co więcej, czytelnicy mogą skorzystać z indywidualnych sesji rozwojowych oraz narzędzia PRISM Brain Mapping służącego do identyfikacji preferowanych zachowań ludzi.

Czasem nicnierobienie wcale nie jest przyjemne, bo trzeba dopuścić do głosu własne myśli i emocje, także te nieprzyjemne – żal, tęsknotę, złość, smutek, strach. Intuicyjnie zajmujemy czymś umysł, żeby o nich nie myśleć i ich nie czuć. 

Więcej na blogu: https://takelifeinyourhands.pl

4. Poza granicami

Ideą strony jest wezwanie do porzucenia utartych schematów oraz zmiany przekonań. Paulina Sienny dzieli się osobistym doświadczeniem o zaczynaniu życia od nowa, dotyka także istotnych życiowych aspektów: przyjaźni, realizacji marzeń, pokonywania przeszkód, motywacji. Odwiedzający znajdą także przepisy na zdrowe dania.

Nie mam monopolu na prawdę, jednak wiem, że da się wyjść poza te granice, które ktoś kiedyś przed nami postawił i mieć życie jakiego się pragnie.

Więcej na blogu: https://poza-granicami.pl

5. Marnuję czas

Założycielem bloga jest content designer Krzysztof Witek. W temacie rozwoju osobistego koncentruje się na motywacji do działania, sposobach na prokrastynację i zwiększenie produktywności. Na stronę warto zajrzeć w poszukiwaniu informacji podróżniczych, recenzji książek i aplikacji oraz porad marketingowych.

Rozwój osobisty to praca nad sobą, a nie słuchanie mowy motywacyjnej od kolejnego couchingowego guru.

Więcej na blogu: https://marnujeczas.pl

6. Skrzydła rozwoju

Na swoim blogu o rozwoju osobistym i zawodowym przemyśleniami, radami i inspiracjami dzieli się Kasia Antonik-Heller. Na stronie czeka garść przydatnych postów na temat pomysłu na siebie, sprecyzowania drogi zawodowej, osiągania celów, podejmowania właściwych decyzji, przeprowadzania zmian. Treści są podawane także w postaci podcastów i wideo.

Jeśli docierasz do punktu, w którym czujesz się kompletnie zniechęcona (zniechęcony) lub zaczynasz tracić nadzieję – odpuść. Nie ma nic złego w robieniu sobie przerwy, zrobieniu kroku w tył, wciśnięciu pauzy. Czasem za bardzo nakręcamy się na cel, który KONIECZNIE chcemy osiągnąć. Dopiero odpuszczając widzimy sedno naszego pragnienia.

Więcej na blogu: https://skrzydlarozwoju.com.pl/

7. Blog Juliana Strzałkowskiego

Julian Strzałkowski jest pasjonatem rozwoju osobistego, psychologii i filozofii. Tematy związane z technikami i wybitnymi postaciami psychologii, metafizyką praktyczną, medytacją, manipulacją, świadomością, emocjami w sytuacjach zagrożenia oraz mechanizmami ludzkich odczuć i zachowań podlegają rzetelnej i racjonalnej analizie, opartej na badaniach naukowych oraz fachowej literaturze.

Ból jest zatem nieodłącznym elementem rozwoju. Może on być dla nas sygnałem, że coś w naszym życiu nie gra, albo też towarzyszyć nam na różnych szczeblach drogi do samoświadomości.

Więcej na blogu: https://julianstrzalkowski.wordpress.com

może Ci się spodobać

Goniące myśli

Wielu z nas zna to uczucie. Kiedy myśli i pomysły nabierają tempa, za którym nie sposób nadążyć. Gdy…

Pięć przemian taty

Według kuchni pięciu przemian każdy ze składników przynależy do jednego żywiołu, a kolejność ich przenikania się, tym samym…

Supertata w 7 filmowych odsłonach

Filmów poruszających kwestię ojcostwa jest wiele. W Dniu Ojca przypominamy kilka z tych, w których tatusiowie dokonują rzeczy…