© Adobe Stock

10 przykazań skutecznej terapii par

0 udostępnień
0
0
0

Dr Josh Gressel, terapeuta i autor poradników z San Francisco, na łamach „Psychology Today” przekonuje, że terapia par nie jest tania, więc jeśli już się na nią decydujemy, opłaca się wynieść z niej jak najwięcej. Dlatego proponuje zapoznać się z poniższymi wskazówkami, które winny stać się niczym 10 przykazań dla małżonków czy partnerów w terapii.

  1. Nie obwiniaj. Przychodź na sesję myśląc nie o tym, co partner może zrobić dla ciebie, ale jak ty możesz stać się lepszy dla niego i dla dobra waszej relacji.
  2. Przykładaj się do terapii – nie rób łaski, że idziesz na spotkanie z terapeutą, wykazuj inicjatywę i mów szczerze o tematach, które cię bolą zamiast czekać, aż on/ona się domyśli.
  3. Dbaj o dobrą atmosferę pomiędzy spotkaniami.
  4. Nie ukrywaj nic przed terapeutą – nie dajesz mu wtedy szansy, by zareagował adekwatnie i naprawdę wam pomógł.
  5. Nie „zrzucaj bomby” podczas sesji. Jeśli masz problem, który chcesz przegadać w obecności terapeuty, niech twój partner wie o tym wcześniej, nie zaskakuj go czymś, co wcześniej ukrywałeś albo dusiłeś w sobie.
  6. Wyrażaj swoje pragnienia i potrzeby bez proszenia partnera o zgodę – zawsze masz do tego prawo, o ile wyrażasz to w sposób kulturalny i z szacunkiem.
  7. Pamiętaj, że on/ona nie czyta w myślach. Jeśli czegoś nie powiesz wprost, może to nie być oczywiste.
  8. Dostrzegaj pozytywy, wzmacniaj partnera. Nie przychodź na sesję jedynie z krytycznymi przemowami, nie wzmacniaj poczucia, że jest beznadziejnie.
  9. Pomyśl, czy nie próbujesz narzucać partnerowi swojego systemu wartości, spróbuj czasem przyjąć perspektywę małego dziecka, daj też jemu/jej do tego prawo.
  10. Nie martw się, jeśli w pewnym momencie przyjdzie kryzys i uznasz, że „to bez sensu”. Spróbuj wtedy zaufać terapeucie i kontynuuj waszą wspólną pracę.

może Ci się spodobać
dostrzeganie

7 zasad obserwacji bez oceniania

Gdy dostrzegamy samych siebie, innych ludzi lub ich zachowania, powstrzymując się przy tym od ocen, odnotowujemy pewne fakty,…

Czas – przyjaciel czy wróg?

Nadano mu wymiar magiczny, spersonifikowano w mitologii, zmierzono w fizyce. Można go komuś zabrać, można go zająć, wykorzystać,…
pesymizm

Nie obwiniaj się za swój pesymizm

Być może wyrzucasz sobie, że widzisz świat w czarnych barwach. Możliwe, że zauważyłaś, iż pewne nawyki myślowe, takie…
borderline

Borderline: instrukcja obsługi

Jeśli jesteś „borderem/borderką” lub w gronie bliskich osób masz kogoś z taką diagnozą, sięgnij po „przewodnik po życiu…